Aktualności 27.04.2022

Design32 – poznajcie jurorów tegorocznej edycji

Już w maju czeka nas kolejna odsłona konkursu na najlepszy dyplom projektowy Akademii Sztuk Pięknych, Design 32. Od ubiegłego roku przegląd prowadzony jest w nieco zmienionej formule.

32 projekty zgłoszone przez osiem uczelni artystycznych w Polsce oceniają projektanci i teoretycy designu. Wernisaż połączony z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się w piątek 13 maja o godz. 13:00 w galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki. Wystawa potrwa do 15 czerwca 2022 roku.

W tym roku zaproszenie do grona jurorskiego konkursu Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych, Design 32 przyjęli:

MARCIN WICHA
grafik i felietonista, autor książek dla dzieci i dla dorosłych, laureat Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (2017). Ostatnio wydał „Kierunek zwiedzania” (2021). Współpracuje m.in. z magazynem „Pismo”, „Dwutygodnikiem.com” i „Autoportretem”.

MARCIN WOLNY
absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współzałożyciel i senior partner Studia Otwartego. Dyrektor kreatywny i projektant z wieloletnim doświadczeniem w rozbudowanych projektach identyfikacji wizualnej. Autor lub współautor projektów identyfikacji wizualnych, między innymi: RMF FM, Radia Kraków, Instytutu Książki, Festiwalu Kultury Żydowskiej, Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Akademii Sztuk Teatralnych.

MIKOŁAJ WIERSZYŁŁOWSKI
projektant produktu i architekt wnętrz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prowadzi studio projektowe Wierszyłłowski i Projektanci ˜– www.wierszyllowski.com.

KRYSTYNA ŁUCZAK-SURÓWKA
historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, doktorka nauk humanistycznych. Designem nie leczy, a zaraża. Bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach i emocjach. Autorka wielu publikacji, jurorka w konkursach designu 3D, kuratorka wystaw. Niezależna konsultantka projektów wizerunkowych i wdrożeniowych oraz strategii dla firm i instytucji. Kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Nieustannie powtarza, że najważniejsze to widzieć a nie tylko patrzeć.

KAROLINA SULEJ
pisarka, reporterka, antropolożka. Autorka m.in. książki „Rzeczy osobiste - opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” – laureatki Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowanej do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego, poza tym: zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”. Jest jednym z twórców Wanderlust ‒ książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019 i wciąż pracuje w studio Different Tales nad scenariuszami gier.

Design 32 to Jest to jedyny konkurs, który umożliwia prezentację szerokiej publiczności efektów kształcenia i dokonań młodych projektantów. Otwiera przed uczestnikami możliwości zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym, a jego twórcza i przyjazna atmosfera sprzyja dyskusji na temat trendów i tendencji w projektowaniu oraz wymianie doświadczeń między ośrodkami akademickimi – studentami, pedagogami. Stwarza również okazję do wypracowania współpracy między projektantami a przedstawicielami biznesu. O randze Design32 świadczą nie tylko nagrody, ale także duża popularność w środowisku studentów i absolwentów.