Dni Otwarte - od beta testów do dyplomu
Aktualności 29.02.2016

Dni Otwarte - od beta testów do dyplomu

Od starożytnych i średniowiecznych technik graficznych po wirtualną rzeczywistość – takie będą Dni Otwarte ASP w Katowicach. Zapraszamy w środę i czwartek, 9 i 10 marca.

W tym roku akademickim studenci ASP w Katowicach przeprowadzili się do nowego, obszernego gmachu, ale uczelnia nie zatraciła kameralnej atmosfery. Nadal na jednego wykładowcę przypada tu średnio 5 studentów. Jak studiuje się w takich warunkach? 9 i 10 marca każdy może się tego dowiedzieć. Wystarczy skorzystać z dni otwartych. – Potraktowaliśmy tę nazwę bardzo poważnie i dosłownie otwieramy drzwi wszystkich pracowni. W każdej będzie szansa na rozmowę ze studentami i wykładowcami. W wybranych są organizowane warsztaty, wystawy i pokazy. Będzie też szansa na zaprezentowanie własnych prac i również, w trakcie warsztatów, pod okiem naszych pedagogów, wykonania rysunku, obrazu czy projektu. – informuje Antoni Cygan, rektor ASP w Katowicach.

Pełny program - Dni Otwarte ASP 2016 program

Od starożytnych i średniowiecznych technik graficznych po wirtualną rzeczywistość – tak w wielkim skrócie można ująć program kształcenia w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Takie też będą Dni Otwarte. Uczestnicy mogą korzystać z 50 najróżniejszych warsztatów, pokazów i wykładów. Grafika warsztatowa zaprezentuje pracownie litografii, sitodruku, druku wklęsłego i wypukłego. To dobra okazja żeby sprawdzić jak pracowali Rembrandt czy Dürer oraz samodzielnie odbić grafikę na koszulce. Dodatkowo w budynku przy Koszarowej 19 przyjrzymy się pracom studentów i wykładowców z Pracowni Działań Multigraficznych, Pracowni Grafiki Książki czy Pracowni Kompozycji.

W tym samym budynku mieszczą się też pracownie Projektowanie Graficznego i Multimediów. Odbędą się tam między innymi warsztaty z kaligrafii, warsztaty fotograficzne oraz warsztaty projektowania stron www i warsztaty wizualizacji danych. Nie zabraknie multimediów i gier komputerowych. Przez cały dzień będziemy mogli poznawać najróżniejsze techniki animacji, edycji dźwięku, testować gry komputerowe, oglądać rzeczywistość wirtualną za pomocą gogli Oculus Rift.

Pracownie kierunku Malarstwo (przy Raciborskiej 50) zachęcają do malowania i rysowania pod okiem życzliwych wykładowców uczelni. Będą także wykłady o katowickich muralach czy wykorzystywaniu roślin w sztuce. Z kolei Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska-Strzałkowska (autorzy scenografii do takich filmów jak Ida, W ciemności, Jesteś Bogiem czy nagrodzonej kilka dni temu Srebrnym Niedźwiedziem produkcji Zjednoczone Stany Miłości) zapraszają na warsztaty poświęcone scenografii i działaniom performatywnym.

Druk 3D, frezowanie, cięcie laserem, budowa obiektów z tektury, rysunek prezentacyjny i rysunek z modela to tylko niektóre z atrakcji przygotowane przez studentów i wykładowców Wzornictwa. Nie zabraknie także wystawy Dizajn jest dla ciebie oraz warsztatów z projektowania znaku czy podstaw projektowania. Będzie można także stworzyć „pisankę typograficzną”.

Dni otwarte ASP w Katowicach – środa 9 marca i czwartek 10 marca, godzina 9.00 – 17.00.
Wszystkie wydarzenia są dostępne bezpłatnie.
Na większość warsztatów obowiązują zapisy.
Kandydaci zainteresowani studiowaniem malarstwa, grafiki warsztatowej, projektowania graficznego czy wzornictwa będą mogli sprawdzić infrastrukturę szkoły, programy nauczania i zasady rekrutacji.