Aktualności 17.05.2023

Dominik Włodarek: Aero Intaglio – Grafika

Wernisaż w środę 17 maja, godz. 13.00, Galeria Koszarowa 19

Tytuł wystawy pochodzi od najnowszego cyklu prac graficznych Dominika Włodarka zainspirowanego pejzażem miejskim widzianym z perspektywy zdjęć lotniczych wykonanych za pomocą drona.

Na wystawie będzie można zobaczyć wybrane grafiki wklęsłodrukowe pochodzące z różnych etapów twórczości Dominika Włodarka. Jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla autora jest pejzaż miejski, który często przedstawiany jest przez niego w formie wielkoformatowych odbitek graficznych wykonanych w technice karborundu i suchej igły.

Dominik Włodarek posługuje się również klasycznymi technikami wklęsłodrukowymi, takimi jak akwaforta, akwatinta i mezzotinta. Przedstawiane na odbitkach graficznych miejsca stanowią swoisty zapis podróży autora w pogoni za pasją do tworzenia grafiki artystycznej.

Dominik Włodarek - (ur. 1976 w Łodzi) w 2002 roku uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2010 roku uzyskał tytuł magistra sztuki na Wydziale Grafiki Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach (Kuvataideakatemia).

Od listopada 2007 do stycznia 2008 roku studiował w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu. Od listopada 2012 roku pracuje jako asystent dydaktyczny (od 2021 - adiunkt) w Pracowni Wklęsłodruku na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W 2018 roku uzyskał tytuł doktora sztuk pięknych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Związku Grafików Fińskich (STG), Stowarzyszenia Artystów Fińskich (STS), Stowarzyszenia Artystów w Helsinkach (HTS). Dominik Włodarek jest autorem 18 wystaw indywidualnych (dziesięciu w Polsce oraz ośmiu w Finlandii). Brał również udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, Finlandii, Chinach, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Portugalii, Chorwacji, Estonii, Turcji, Bułgarii, Rumunii, Serbii oraz Białorusi.

W 2019 roku zdobył I nagrodę w kategorii rysunek, grafika na III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, jak również Nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku podczas 5. edycji Gdańskiego Biennale Sztuki w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz II Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie Pomorska Grafika Roku, organizowanym przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. W 2020 roku otrzymał wyróżnienie – medal honorowy na XXVI Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Muzeum Zamkowym w Malborku.

W 2007 roku zdobył I nagrodę w fińskim konkursie artystycznym „Diners Club Taidetta Kaupungilla” („Sztuka w Mieście”) w Helsinkach.Dominik Włodarek był stypendystą Rządu Fińskiego (CIMO 2004, 2005) oraz wielu fińskich organizacji wspierających twórczość artystyczną: Stypendium dla młodych artystów Finnish Art Society (2007); Stypendium Rady Artystów Regionu Uusimaa (The Arts Council of Uusimaa, 2007); Grant Artystyczny Państwowej Rady Sztuk Pięknych (State Fine Arts Comission) (2009); Stypendium Artystyczne Miasta Helsinki (City of Helsinki Artist Grant ) (2009); Stypendium Artystyczne Fundacji im. Alfreda Kordelina (Alfred Kordelin Foundation, 2010); Stypendium Artystyczne Fundacji Paulo (The Paulo Foundation, 2011); Stypendium Artystyczne Fińskiej Centralnej Rady Sztuki (TKT, 2012); Stypendium Artystyczne Finnish Cultural Foundation (SKR, 2013).

Prace Dominika Włodarka znajdują się w kolekcji sztuki Rządu Fińskiego (State Art Deposit Collection) oraz w wielu innych prestiżowych kolekcjach w Polsce i za granicą.