Dwa, Trzy… Wszyscy!
9. edycja wydarzenia – Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. Zapraszamy na wystawę do Ronda Sztuki.
Gdy “Coś” i “Nic” dyskutują nad tym, które jest więcej warte, “Wczoraj” zamienia się we wspomnienie i staje się “Jutro”. A wszystko to za sprawą Ja. Nie rozumiesz? A dzieci rozumieją.
Kim jest Ja? To każdy i każda z nas, z osobna, ale nie tylko wtedy gdy jesteśmy osobno dosłownie - w oddaleniu od siebie, ale też wtedy gdy jesteśmy razem. Gdy jesteśmy razem tworzymy grupę. A taka grupa to już coś!
Bo grupa może przecież więcej niż jedna osoba. Grupa może na przykład przenieść wspólnie wielką kanapę, nawet tak wielką jak hipopotam, albo przesunąć głaz. Taka grupa może też posprzątać kawał lasu lub nadbrzeża Wisły - a jakże! Każdy i każda w grupie ma głos, zatem wiele głosów w tej samej sprawie daje grupie niezwykłą moc! Każdy w grupie ma co najmniej kilka palców i głowę a to już wystarczy, by oddać swój głos w wybranej sprawie - o czym dowiadujemy się w opowieści “40 haseł o demokracji” Marii Środoń i Adama Wójcickiego.
Wspólnota i wspólnotowość jest jak wielka ciepła kołdra, pod którą wszyscy możemy się schować, gdy jest zimno. To bycie razem, pomaganie sobie nawzajem i dzielenie się. Ale wspólnota to również współdzielenie wspomnień - które stają się wspomnieniami dzięki nam - dokładnie tak jak “Wczoraj” zmieniające się w “Jutro” w opowieści Kasi Walentynowicz i Ani Paszkiewicz.
Czasem możemy się różnić – jak kolory na palecie farb lub jak misie w książce Agaty Królak. Ale kiedy je łączymy, powstaje piękny obraz. Wspólnie tworzymy historię i idziemy przez świat i współdzielimy wspomnienia. To dzięki nim - wspomnieniom i historiom uczymy się o świecie, ale też rozwijamy się jako wspólnoty, o czym pięknie opowiadają Romana Romanyszyn i Andrij Łesiw w książce “Skąd i dokąd”.
Wspólnotę tworzymy także z przyrodą i zwierzętami gdzie każdy ma swoje miejsce i znaczenie. Rodziny i wspólnoty bobrów, ryb i ptaków zasiedlają rzeki, dla których my jesteśmy siostrami i braćmi; takie ważne przesłanie niesie do nas Cecylia Malik w książce “Wisła”. Rzeki i my wspólnie dzielimy miejsce na mapie z jeziorami, miastami, ulicami. A o tym czym różnią się ulice w różnią się ulice w miastach z różnych stron świata, opowiadają nam Anna Skowrońska, Anina Mengerova w książce “Ulice”.
Korzystamy z zasobów ziemi wspólnie z innymi, ale każdy i każda z nas dba o innych i przyrodę na co dzień, tę i inne uniwersalne prawdy niesie opowieść Joanny Olech i Edgara Bąka “Kto Ty jesteś”.
Zapraszamy Was do odkrywania różnych odsłon wspólnoty, współpracy i współtworzenia na wystawie. Mamy nadzieję, że piękne ilustracje przestrzeń galerii i filozoficzne pytania pozwolą Wam dobrze spędzić czas!