Aktualności 01.10.2024

EDIDesk – education for Equality, Diversity and Inclusion – prezentacja projektu podczas Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia

Design for Equality, Diversity, and Inclusion in Higher Education – Research of Best Practices between Teaching and International Cooperation – wykład i panel dyskusyjny podczas Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia 2024

Idea Równości, Różnorodności, Inkluzywności (Equality, Diversity, Inclusion; EDI), poprzez uwzględnianie różnorodnych perspektyw, stanowi kluczowy element w innowacyjnym kształceniu projektantów. Wdrożenie założeń EDI zapewnia wszystkim studentom równe szanse, a to skutkuje poprawą wyników nauczania i promuje bardziej świadomą kulturę projektowania. Integracja EDI do edukacji projektowania wspiera kształcenie empatycznych profesjonalistów, którzy tworzą inkluzywne, niewykluczające i innowacyjne rozwiązania projektowe.

Podczas prezentacji zostaną omówione wyniki badań dotyczące aktualnego podejścia do EDI na kierunkach projektowych w szkolnictwie wyższym, w tym dobre praktyki dydaktyczne, skutkujące najlepszymi rezultatami i uwzględniające wykorzystanie narzędzi cyfrowych. Efektem projektu jest baza danych obejmująca różne typy modułów i metod dydaktycznych oraz wspierających je narzędzi, które umożliwiają skuteczne wdrożenie podejścia EDI w edukacji projektantów.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach trwającego trzy lata projektu Erasmus+ KA220-HED – partnerstwa współpracy w szkolnictwie wyższym – zatytułowanego: Open Access Contents on Design for Equality, Diversity, and Inclusion for Higher Education Programmes (akronim: EDIDesK), realizowanego przez konsorcjum pięciu uczelni europejskich i dwóch stowarzyszeń o międzynarodowym znaczeniu:

1. „Gabriele d’Annunzio” University of Chieti-Pescara.
  2. Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.
  3. Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie.
  4. ELISAVA Barcelona School of Design and Engineering.
  5. Uniwersytet Florencki.
  6. EIDD Design for All Europe.
  7. Cumulus Association.

więcej informacji: strona www kongresu

wymagana rejestracja: https://systemcoffee.pl/?lang=pl&go2rej=1&kid=1649

partnerzy projektu: