Aktualności 19.02.2024

EMNK 2024 | „50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki”

551 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik. Rocznica jego urodzin to także okazja do świętowania w całym kraju Dnia Nauki Polskiej.

Tegoroczne święto jest szczególne, obchodzimy je bowiem w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024 (EMNK 2024) wraz z sześcioma innymi śląskimi uczelniami: Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego, Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademią Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechniką Śląską, Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Najbliższe miesiące będą okazją do pokazania bogactwa i różnorodności tematyki badawczej oraz inicjatyw artystycznych, podejmowanych w naszych uczelniach.

EMNK 2024 | „50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki”

Z okazji Dnia Nauki Polskiej w ramach EMNK 2024 przygotowana została wyjątkowa publikacja. „50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki” to przegląd badań naukowych oraz inicjatyw z przestrzeni sztuki realizowanych przez pracowników i pracowniczki Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Publikacja współtworzona jest przez 7 publicznych uczelni województwa śląskiego z siedzibą w Katowicach. Przedstawiony przegląd ukazuje niewielki wycinek istotnej tematyki podejmowanej na śląskich uczelniach oraz ich znaczenie w transformacji regionu w zakresie klimatu i środowiska, zdrowia i jakości życia, przemysłów przyszłości, innowacji społecznych, dziedzictwa przemysłowego i kulturowego oraz kreacji i krytyki.

Link do publikacji: 50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki / 50 Outstanding Achievments of Silesian Science by Uniwersytet Śląski - Issuu