Aktualności 23.02.2024

Everything is right when everything is wrong

Wysocka / Pogo, 302 / Koszarowa 19, otwarcie środa 28.02 / 13:00

Magdalena Wysocka (ur. 1987) i Claudio Pogo (ur. 1978) to pracują w obszarach fotografii i książki artystycznej.

Ich twórczość wiąże się z kolekcjonowaniem fotografii archiwalnej i amatorskiej. W swojej praktyce artystycznej zmieniają konteksty znalezionego materiału fotograficznego poprzez jego dekonstrukcję i transformację. Do tego celu używają różnych, często niedoskonałych technik druku. Ingerując w zgromadzony materiał tworzą nowe narracje wizualne.

Magdalena Wysocka jest absolwentką Grafiki Warsztatowej na ASP w Katowicach, a Claudio Pogo absolwentem Fotografii i Filmu w dffb w Berlinie oraz HFK w Bremie. Pogo od 2009 wydaje ziny i książki fotograficzne jako niezależne wydawnictwo PogoBooks. Od 2016 Wysocka i Pogo tworzą Outer Space Press, wydawnictwo, poprzez które produkują i publikują swoje książki.

Berlińska Outer Space Press to unikalna na skalę międzynarodową pracownia, która nie tylko zajmuje się projektowaniem publikacji, ale jest także wyposażona w narzędzia pozwalające na wydruk, oraz introligatornię umożliwiającą produkcję książek w limitowanych nakładach, własnoręcznie przez artystów. Książki Magdaleny Wysockiej i Claudio Pogo znajdują się w kolekcjach i bibliotekach między innymi: the MET Library, MoMA Library, New York Public Library (Kolekcja stała), Fotomuseum Winthertur, Tisch Library w Tufts University, Kinsey Institute i innych.

Wystawa Everything is right when everything is wrong w galerii 302 zaprezentuje szerokie spektrum działań artystów: od pełnego katalogu książek zaczynając, poprzez monoprinty na płótnach, do prac tworzonych z oryginalnych fotografii z ich kolekcji.