Figurama 2016
Aktualności 29.02.2016

Figurama 2016

Figuramę 16 lat temu powołali do życia czescy artyści i pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Jest przeglądem figuratywnego rysunku studenckiego powstałego w pracowniach uczelni artystycznych.

W rocznym cyklu Figuramy odbywa się zawsze kilka wystaw przygotowywanych przez uczelnie partycypujące w projekcie, a dokumentem towarzyszącym co roku nowej edycji jest obszerny katalog z reprodukcjami prac wszystkich uczestników i szkół z danego roku. Równolegle organizowane są warsztaty rysunkowe, sympozja i prezentacje multimedialne środowisk twórczych.

Figurama 2016 jest kolejną edycją przeglądu, rozpoczynająca nowy cykl wystawą organizowaną przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych w Galerii Rondo Sztuki i w Galerii ASP w nowym budynku Wydziału Malarstwa.

Istotą przeglądu jest wykazanie bądź podkreślenie nadrzędnej roli rysunku w procesie edukacji artystycznej, znaczenia rysunku figuratywnego w programach uczelni, jak i akceptacji dyscypliny w rozmaitych specjalizacjach twórczych.