Aktualności 28.11.2023

I Międzynarodowe Sympozjum Naukowe: „Perspektywy Nowych Mediów: sztuka – design – nauka – technologia”

Wydarzenie organizowane jest we współpracy pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i Muzeum Śląskim od 1 do 4 grudnia 2023 roku w ramach wydarzeń poprzedzających otwarcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie naukowe, artystyczne i popularyzacyjne, do którego zaproszeni zostali uznani eksperci, badacze nowych mediów oraz artyści sztuki nowych mediów, zarówno zagraniczni, jak i polscy, reprezentujący różne ośrodki naukowe i artystyczne. Inicjatorami i koordynatorami projektu są pracownicy Instytutu Nauk o Kulturze UŚ (dr hab. Anna Maj) i Pracowni Działań Multimedialnych Katedry Nowych Mediów ASP (prof. Marian Oslislo, dr hab. Ksawery Kaliski) oraz Muzeum Śląskiego (dr Karol Makles).

Wydarzenie zaplanowane zostało jako cykliczne, kolejna edycja zostanie zrealizowana w roku 2024. Istotą pomysłu jest połączenie działań naukowych i artystycznych z zakresu sztuki nowych mediów z edukacją akademicką oraz popularyzacją nauki i sztuki w przestrzeni miasta, w różnych lokalizacjach Strefy Kultury i Strefy Nauki.

Gościem specjalnym tegorocznej konferencji będzie prof. Derrick de Kerckhove (University of Toronto), który wygłosi wykłady i weźmie udział w panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach ze studentami i badaczami Wydziału Humanistycznego i ASP oraz wspólnych badaniach naukowych. Wydarzenie składa się z sesji konferencyjnych, paneli dyskusyjnych, wykładów i działań artystycznych (performance, pokazy, koncerty) oraz zamkniętych spotkań roboczych. Wśród gości sympozjum znajdują się uznani artyści sztuki nowych mediów: Boris Vaitovic, Grzegorz G. Zgraja, Richard Kitta, Paweł Hendrich, a także przedstawiciele Śląskiej Szkoły Multimediów: Marian Oslislo, Ksawery Kaliski, Piotr Ceglarek. W sympozjum wezmą też udział kuratorzy, medioznawcy, kulturoznawcy, antropolodzy, socjolodzy z różnych ośrodków: Wendy Coones, Piotr Celiński, Marcin Składanek, Jan Stasieńko, Alina Betlej, Zbigniew Benedyktowicz, Piotr Zawojski, Michał Derda-Nowakowski, Anna Maj. Będą oni rozmawiać o rozwoju sztuki mediów, współczesnych eksperymentach z pogranicza sztuki i technologii, o kierunkach w sztuce mediów, a także o jej kontekstach technologicznych, społecznych i kulturowych.

W trakcie spotkania przewidziano wydarzenia artystyczne: performans multimedialny Borisa Vaitovica, pokaz prac wideo i muzyki graficznej Grzegorza G. Zgraji, koncert multimedialny Piotra Ceglarka i Jana Dybały oraz koncert Orkiestry Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca, która wykona kompozycje Michaela Beila, Terryego Rileya, Ewy Synowiec oraz Mariana Oslisly – partytura graficzna generowana w czasie rzeczywistym.

Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Śląski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Śląskie w Katowicach. Realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Partnerami są: Orkiestra Muzyki Nowej, Fundacja Soundscape, Tauron Lab. Projekt realizowany jest we współpracy z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024 oraz Śląskim Festiwalem Nauki KATOWICE.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym: rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka, dziekana Wydziału Humanistycznego UŚ prof. dr. hab. Adama Dziadka oraz rektora ASP w Katowicach prof. dr. hab. Grzegorza Hańderka.