Aktualności 09.11.2017

II Ogólnopolska Fotograficzna Konferencja Naukowa „Widzenie siebie”.

Rejestracja słuchaczy do 15 listopada.

„Selfie jest połączeniem wyobrażenia o sobie, autoportretem artysty jako bohatera i obrazu technicznego właściwego sztuce nowoczesnej – połączeniem pełniącym funkcję cyfrowego performansu. Zmusza nas do przemyślenia na nowo historii kultury wizualnej jako historii autoportretu.”
Nicholas Mirzoeff „Jak zobaczyć świat”.

Stowarzyszenie Fotograficzne FotoBzik, Wydział Projektowy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Fundacja Kultura Obrazu zapraszają do udziału w II edycji Ogólnopolskiej Fotograficznej Konferencji Naukowej „Widzenie siebie”.
Tytuł konferencji nawiązuje do rozważań Nicholasa Mirzoeffa zawartych w książce „Jak zobaczyć świat”, zwłaszcza dotyczących zjawiska selfie – jako najbardziej demokratycznego wcielenia autoportretu.

Celem konferencji jest wymiana wiedzy i poglądów na tematy dotyczące tytułowego zagadnienia „Widzenie siebie”, szczególnie w kontekście fotografii współczesnej. Ważny element kolegium stanowi również integracja środowiska fotograficznego, która może zaowocować wspólnymi inicjatywami naukowymi. Jednymi z najbardziej istotnych założeń sesji są zarówno popularyzacja fotografii w kręgach akademickich wpływająca na rozwój dziedziny, jak również możliwość polemiki pomiędzy ekspertami, młodymi badaczami oraz uczestnikami nie związanymi ze środowiskiem akademickim, a zainteresowanymi tematem konferencji. Interesująca w kontekście tego wydarzenia będzie również prezentacja prowadzonych w Polsce badań na temat fotografii – poziomu ich zaawansowania, wykorzystywanych źródeł, uznanych standardów badawczych, zgłębienia szczegółowych zagadnień. Spotkanie ma charakter naukowy i interdyscyplinarny, a do udziału w nim zostały zaproszone autorytety z różnych dziedzin nauki i sztuki. Zapraszamy do udziału w konferencji pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów, reprezentujących różne dziedziny nauk humanistycznych, którzy chcieliby wypowiedzieć się na zadany temat. Szczególnie liczymy na udział kulturoznawców, socjologów, etyków, psychologów, antropologów, medioznawców a także fotografów i artystów wizualnych wierząc w to, że świeże spojrzenie prelegentów może stanowić wartościowy, naukowy wkład w dyskurs o fotografii.

Bierny udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.