Aktualności 18.05.2021

Kamil Kocurek – Grafika

Wystawa absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z Pracowni Druku Wklęsłego prof. Jana Szmatlocha z 2015 roku. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 11. Triennale Grafiki Polskiej.

Kamil Kocurek mieszka w Gdańsku i pracuje  na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej prof. ASP dr hab. Magdaleny Hanysz-Stefańskiej.

Od 2013 roku aktywnie uczestniczy w wielu wystawach i przeglądach grafiki artystycznej w Polsce i za granicą. W ciągu ostatnich lat zrealizował wystawy indywidualne w takich miastach jak Katowice, Warszawa, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz oraz Quebec City w Kanadzie.

Jest laureatem między innymi Nagrody Głównej 1st Xuyuan International Print Biennial China w chińskim Pekinie (2016), Nagrody Głównej w 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland w Sfântu Gheorghe w Rumuni (2016) oraz 2 Nagrody w V International Biennial of Engraving Etching of Valladolid w Hiszpani (2016). Jest także zdobywcą Grand Prix Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2015) oraz Nagrody Rektorów ASP w gdańskim konkursie Najlepsze Dyplomy ASP (2015).

Do najnowszych jego osiągnięć zalicza się Pierwsza Nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Artystycznej “Grafiteka” w Warszawie (2017) oraz Wyróżnienia Honorowe w 45th International Print Award Carmen Arozena w hiszpańskim Madrycie (2017) oraz podczas 3rd International Engraving Competition Jose Guadalupe Posada w Meksyku (2017). Kamil Kocurek był także stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014) oraz Nagrody Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego (2013).

W swoich pracach graficznych, wykonanych w tradycyjnych technikach druku wklęsłego, porusza tematy dotyczące czasów współczesnych i rzeczywistości go otaczającej. Począwszy od konfliktów zbrojnych po metaforyczne obszary gier i zabaw oraz kwestie nawiązujące do istnienia realnych i fikcyjnych granic.

Wystawa w budynku przy ul. Koszarowej, od 19 maja do 23 czerwca,
Wernisaż 19 maja o godzinie 13.00