Aktualności 18.10.2021

Karolina Kruszewska wygrywa „Young Design 2021 Rok Lema”

Karolina Kruszewska to studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która zaprezentowała przed jury HOSHI – twój prywatny kawałek nieba.

Konkurs Young Design od 13 lat wspiera młodych projektantów na progu kariery.  W tym roku temat przewodni konkursu to design spekulatywny – czyli wzornictwo przyszłości, inspirowane twórczością Stanisława Lema. Konkurs kierowany jest do studentów i absolwentów wzornictwa, sztuki, grafiki, malarstwa i architektury.

– Bardzo często na studiach słyszała, że „projektuje poetycko”, nie do końca rozumiała znaczenie tych słów, bo to co robiła zawsze było w zgodzie po prostu z jej intuicją. Odnosiła się więc do natury, sensualności, pogłębiania relacji i powrotu do korzeni. Te zasady uznawała za tak podstawowe, że nie zauważyła, iż są one też jej wyróżnikiem. Teraz wie, że dopiero kiedy człowiek zacznie rozumieć siebie i innych staje się dobrym projektantem – tak organizatorzy opisują laureatkę.

Nagrodzony projekt to HOSHI – twój prywatny kawałek nieba.

Gwiazdy pomagają nam marzyć, myśleć o zmarłych i o naszej roli w ogromnym świecie. Niestety ostatnio otacza nas światło miast, a gwiazd już nie dostrzegamy. Spowodowane jest to zanieczyszczeniem świetlnym, które w 2020 roku sprawiało, że nad 68% powierzchni Polski nie występuje naturalne nocne niebo. Przenieśmy się w przyszłość o 150 lat. Świat pędzi, nie mamy czasu na rozmyślanie, wspominanie i odkrywanie siebie. Zanieczyszczenie światłem wzrosło, a oglądanie gwiazd stało się wersją premium.

Po to powstał HOSHI, aby ludzie w miastach mogli mieć namiastkę swojego prywatnego kawałka nieba. Projekt składa się z kryształowych kul przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które oswajają użytkownika ze stratą bliskiej osoby. Drugą częścią projektu jest mebel do przestrzeni publicznej, który po włożeniu kuli zaświeca gwiazdy naszych przodków za pomocą pola elektromagnetycznego. Płyta indukcyjna i filtr do wody zasilane są przez gradientowy panel słoneczny dzięki, któremu nie generujemy dodatkowego zanieczyszczenia.Woda użyta w produkcie jest wodą deszczową, która jest na bieżąco oczyszczana.

HOSHI został zainspirowany głównymi motywami „Solaris”: woda, odbicie, śmierć, wspomnienia i nocne niebo. Dodatkowo kiedy popatrzymy przez kryształową kulę na stół sprawia ona, że widzimy gwiazdy u góry tak jak było kiedyś jednak kiedy spojrzymy w niebo gwiazd już tam nie będzie.