Kierunek GZM – festiwal mikrowycieczek
Aktualności 18.06.2024

Kierunek GZM – festiwal mikrowycieczek

178 bezpłatnych mikrowypraw, a wśród nich 3 organizowane przez ASP w Katowicach.

Kierunek GZM to największy w Polsce festiwal mikrowypraw do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.

W programie 178 wycieczek i 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi poświęcimy architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.

Pełny program oraz szczegółowe opisy wycieczek na stronie: Program - Kierunek GZM

• Miejska łąka. Jak zbierać nasiona? – 29 czerwca, godz. 10.30

Spacer polega na uważnej obserwacji miejskiej przyrody. Uczestnicy będą mieli szansę poznać projekty Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, tworzone pod szyldem akcji “Na widoku”, które służą nie tylko społeczności akademickiej ale także okolicznym mieszkańcom. Oprócz łąki kwietnej i muralu, zobaczą niedawno powstały ogród deszczowy. Spacer będzie miał charakter edukacyjny – uczestnicy nauczą się jak rozpoznawać rośliny oraz pozyskiwać ich nasiona. Wiedza uzyskana w drodze warsztatów posłuży oddolnym inicjatywom w trosce o bioróżnorodność. Celem działań jest pokazanie, że kampus ASP jest miejscem spędzania czasu nie tylko dla osób studenckich oraz zachęcanie aby patrzeć na miasto przez pryzmat przyrodniczej wrażliwości. Wspólne spacerowanie będzie miało charakter wymiany doświadczeń oraz integrację uczestników.

Przewodnicy: Mikołaj Siemaszko, Paweł Szeibel, Dagmara Szmal

Aby wziąć udział w wydarzeniu, uzupełnij formularz: http://bit.ly/miejska_łaka

• Doświadczenie rzemiosła – sploty z natury, która nas otacza – 29 czerwca, godz. 12.00

Uważność na otaczający nas świat i przyrodę, która nas otacza – również w mieście – to potrzebna umiejętność. Materiały plecionkarskie, to materiały, które występują w biotopie Katowic, często nie zwracamy na nie uwagi i nawet nie wiemy, że mogą służyć do wytrwarzania ręcznego plecionych rzeczy. Podczas naszej wycieczki przez materiały plecionkarskie;

– poznamy materiały roślinne używane w plecionkarstwie i zwrócimy uwagę na nasze środowisko przyrodnicze i otoczenie – co jest dostępne, czego możemy użyć do wyplatania? Zwrócimy uwagę na to, co rośnie wokół nas w  mieście i jak możemy tego użyć, a także wiedzę, jak jest to używane już w Polsce i na całym świecie.

– spróbujemy swoich sił w wyplataniu z wikliny, ręcznie zebranej i przygotowanej. Wyplatanie to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, a godziny spędzone wspólnie z nami i naturalnymi, pachnącymi materiałami to przygoda! Kiedy ręce pracują — głowa odpoczywa. Każdy na warsztatach pod okiem profesjonalnej instruktorki pozna wiklinę, wyplecie, a potem zabierze do domu własnoręcznie wykonany, przedmiot.

– Uczestnicy wycieczki poznają prostą technikę wyplatania “koboko” i samodzielnie zrobią z nami tace, wiszące ozdoby z wikliny i kolorowych dodatków, kreatywnie zrealizują własne pomysły pod okiem instruktorki.

– Opowiemy też o tajemnicach rzemiosła plecionkarskiego i o łączności z naturą przez rzemiosło. Ten splot może każdy kontynuować w domu sam, zbierając materiały ze swojego otoczenia!

– Pleciemy w rytmie slow, nie spieszymy się, praca ręczna to relaks i odpoczynek dla głowy i świetna zabawa.

– Zapewniamy przygotowane materiały i narzędzia, wiedzę i naukę umiejętności, piękne efekty oraz miłą atmosferę, w takich spotkaniach mamy już 16 lat doświadczenia.

Przewodnicy: „Serfenta”, Paweł Szeibel, Dagmara Szmal

Aby wziąć udział w wydarzeniu, uzupełnij formularz: bit.ly/doswiadczenie_rzemiosla

• Archiwum Raciborska – 29 czerwca, godz. 16.00

Celem spaceru historycznego po ulicy Raciborskiej jest przybliżenie jej historii zarówno mieszkańcom, jak i osobom zainteresowanym dziejami Katowic. Dodatkowo podczas wydarzenia poruszona zostanie tematyka dotycząca archiwów społecznych w kontekście zbierania materiałów związanych z ulicą Raciborską.

Ulica Raciborska z jednej strony jest tętniącym życiem miejscem, gdzie znajdują się liczne instytucje użyteczności publicznej, z których korzystają mieszkańcy, m.in. szpital, sanepid, stacja krwiodawstwa czy Akademia Sztuk Pięknych. Z drugiej strony po godzinach pracy staje się spokojną ulicą o charakterze mieszkalnym. Paradoksalnie, będąc położona w centrum Katowic, ulica Raciborska znajduje się również na ich peryferiach.

Ulica Raciborska stoi u progu zmian. W pobliżu powstanie nowy przystanek kolejowy, a w okolicy wznoszą się nowe budynki mieszkalne. Początki jej historii sięgają 1878 roku, kiedy powstała tu huta „Ludwig”. Od tego czasu Raciborska skrywa wiele opowieści nierozerwalnie związanych z rozwojem Katowic. Odzwierciedla ona przemiany społeczne, trendy architektoniczne i politykę, która kształtowała miasto na przestrzeni lat.

Przewodnicy: Szymon Kobylarz, Zofia Kusztal, Muflon Studio

Aby wziąć udział w wydarzeniu, uzupełnij formularz:bit.ly/archiwum_raciborska