Ludzie z metalu. Pracowni Wklęsłodruku ASP w Katowicach prezentuje się w Toruniu.
Wystawa jest inauguracją, cyklu prezentacji prac różnych ośrodków graficznych z całego kraju w Galerii Zakładu Grafiki UMK.
Od osiemnastu lat kieruję Pracownią Druku Wklęsłego w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Chciałoby się powiedzieć – przecież to niewiele, mając za sobą perspektywę kilkudziesięcioletniej historii Pracowni i katowickiej grafiki w ogóle. Pracownia w strukturze Katedry Grafiki zawsze zajmowała pozycje szczególną, zaś jej dorobek współtworzyli zarówno pedagodzy jak i studenci. Tak jest i dzisiaj. Jej pozycję utrwalił dynamiczny rozwój Kierunku Grafiki, który z chwilą usamodzielnienia się uczelni 2000 roku zyskał nowe możliwości, determinujące zakres i jakość kształcenia.
Co roku do Pracowni trafiają studenci, których talent, aktywność, ujawniona z czasem oryginalna osobowość potwierdzają się w dojrzałych realizacjach dyplomowych. Entuzjazm, wzajemne zaufanie sprzyjają zawsze klimatowi swobodnej, nieskrępowanej pracy artystycznej, stając się nadzieją twórczego spełnienia. Jako nauczyciel wraz z moim współpracownikiem Marcinem Białasem jesteśmy na co dzień naocznymi świadkami artystycznych przeobrażeń i dojrzewania młodych adeptów grafiki.
Wielu studentów i absolwentów Pracowni Druku Wklęsłego osiąga sukcesy. Lista i skala ich graficznych dokonań jest imponująca. Nagrody i wyróżnienia krajowych i międzynarodowych przeglądów grafiki dla Barbary Tytko, Olgi Pałki-Ślaskiej, Grzegorza Hańderka, Doroty Nowak, Marcina Białasa, Artura Masternaka, Kamila Kocurka, Łukasza Koniuszego są tego dowodem a liczne prezentacje grafiki studentów i dyplomantów Pracowni potwierdzeniem „marki” katowickiej szkoły grafiki. Graficzne sukcesy Pracowni mają niekwestionowany udział w kształtowaniu wizerunku uczelni, współdecydując o jej pozycji w kraju i za granicą.
Prof. Jan Szmatloch