Aktualności 02.11.2022

Metropolitalny Climathon 2022 – nagrody dla studentów ASP

I i II miejsce dla osób studiujących w ASP w Katowicach

Zadaniem uczestników Climathonu było wypracowanie w ciągu 24 godzin rozwiązań na rzecz ochrony klimatu. W tym roku motywem przewodnim była gospodarka o obiegu zamkniętym. Zadaniem studentów było opracowanie pomysłów – w jaki sposób możemy zmniejszyć „produkcję” odpadów oraz ponownie wykorzystać te, które już powstały.

I miejsce zajęła grupa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w składzie: Maciej Gil, Aleksandra Kozik, Carlos Bravo oraz Sophie Welsch, za projekt „on repeat”. Zwycięska drużyna opracowała pomysł, w jaki sposób drugie i kolejne życia dać przedmiotom kupowanym co roku przez studentów wyjeżdżających i przyjeżdżających na Erasmusa.

II miejsce, za projekt „majstrownik”, zdobyła grupa złożona ze studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Politechniki Śląskiej, w składzie Julia Mzyk, Marzena Pawlus i Urszula Osolińska.

III miejsce przypadło grupie studentów Politechniki Warszawskiej, za projekt „nie marnuj złotego”.

"on repeat" to impreza adresowana do studentów przyjeżdżających do Polski w ramach międzynarodowej wymiany Erasmus. – Impreza organizowana byłaby na początek i na koniec semestru. Studenci wyjeżdżający do domów zostawialiby podczas niej rzeczy, których używali w czasie pobytu w Polsce, ale nie potrzebują zabierać ich ze sobą, zaś nowoprzybyli studenci mogliby z tych rzeczy skorzystać – wyjaśniał Gazecie Wyborczej Maciej Gil.

Z kolei "Majstrownik" to warsztat roboczy połączony z wypożyczalnią sprzętu naprawczo-ogrodowego. Zamiast kupować narzędzia, których używa się okazjonalnie, można by rezerwować je za pośrednictwem aplikacji i wypożyczać.

Konkurs organizowała Metropolia GZM