Mój kawałek ogrodu. Sztuka, terapia, roślina.
Jak wykorzystuje się ogrody w terapii? Czym jest biosemiotyka, a czym hortiterapia? Jak tworzenie ogrodów wpływało na pacjentów onkologicznych i ich rodziny? ASP Katowice i Fundacja Giesche zapraszają na konferencję podsumowująca projekt "Mój kawałek ogrodu". Poniedziałek 30 listopada, godzina 10.00, ul. Raciborska 50, sala kinowa.
Program konferencji
Mój kawałek ogrodu
Sztuka, terapia, roślina
ASP w Katowicach, ul. Raciborska 50, kino
Otwarcie konferencji
▶ godz. 10.00
dr Bogna Otto-Węgrzyn, Prorektor ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą mgr inż. Aleksandra Kandzia Ulrych, Wiceprezes Zarządu Fundacji Giesche Przedstawienie idei projektu, omówienie potrzeby kreowania działań kulturalnych w kontekście arteterapii, podsumowanie przeprowadzonych warsztatów i osiągniętych rezultatów przedsięwzięcia
Obrady – część I
▶ godz. 10.20
prof. dr hab. Wiesław Karolak (ASP Łódź)
LAND ART w twórczym rozwoju (Land art, Silwoterapia, Hortikuloterapia) W wykładzie – prezentacji autor przedstawi rozważania o twórczym rozwoju i arteterapii w oparciu o specyfikę medium land art. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja E-booka LAND ART w twórczym rozwoju.
▶ godz. 10.40
prof. dr hab. Katarzyna Krasoń (UŚ Katowice)
Terapeutyczna sztuka ogrodu – ekspresja w kontakcie z naturą. Referat poświęcony zostanie potencjalności tkwiącej w hortiterapii widzianej okiem pedagoga, z uwypukleniem oddziaływania poprzez estetykę przyrody, cielesność, nacechowanie emocjonalne i tworzenie znaczeń (biosemiotykę).
▶ godz. 11.00 mgr Alina Choteborska (SWPS Katowice)
Metody terapeutyczne w psychoonkologii dziecięcej Wykład będzie dotyczył przeglądu wybranych metod terapeutycznych, wykorzystywanych w pracy z dzieckiem chorym onkologicznie i jego rodziną.
▶ godz. 11.20
Dyskusja
▶ godz. 11.30
Przerwa kawowa
Obrady – cześć II
▶ godz. 11.50
dr n. med. Jadwiga Kaźmierczak (GWSP Chorzów, ŚUM w Katowicach)
Waleologia – interdyscyplinarna nauka o zdrowiu Temat wystąpienia będzie dotyczył kształtowania postaw sprzyjających zdrowiu, poprzez szerzenie wiedzy z zakresu promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, a tym samym aktywizację różnorodnych grup społecznych na rzecz zdrowia.
▶ godz. 12.10
mgr Katarzyna Galej-Ciwiś (PAN)
Ogrody w terapii
Autorka zaprezentuje krótki rys historyczny, pokazujący, jak wykorzystywano i jak obecnie wykorzystuje się ogrody w terapii w Polsce i na świecie.
▶ godz.12.30
dr Małgorzata Rozenau (ASP Katowice)
Działania edukacyjno-artystyczne o charakterze ekologicznym w przestrzeni publicznej. Wyrabianie pozytywnych odruchów ekologicznych w oparciu o projekty edukacyjno-artystyczne, zrealizowane we współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka z Bielska-Białej, oraz działania własne, związane z ochroną drzew.
▶ godz. 12.50
Dyskusja
▶ godz. 13.00–13.40
Przerwa kawowa
Obrady – cześć III
▶ godz. 13.40
mgr Paweł Szeibel (ASP Katowice)
Lubię zaglądać do innych ogrodów
Roślina pomiędzy nadawcą a odbiorcą w działaniach artystycznych. Przegląd prac.
▶ godz.14.00
dr hab. Jolanta Jastrząb, prof. ASP (ASP Katowice)
Ogród ziołowo-warzywny
Działania twórcze wykorzystujące roślinę jako jedna z form „uzdrowienia”, bardzo pomocna w procesie wyleczenia. Autorka podzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi realizacji warsztatów Ogród ziołowo-warzywny na Oddziale Hematologii i Onkologii Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. Dr E. Hankego.
▶ godz. 14.20
mgr Monika Panek (ASP Katowice)
Plastyczny ogród terapeutyczny. Analiza aktywności twórczej pacjentów onkologicznych
Autorka podzieli się swoimi obserwacjami dotyczącymi prowadzenia warsztatów artystycznych w świetlicy Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach.
▶ godz. 14.40
mgr Milena Michałowska (ASP Katowice)
Świat mchów i paproci
Werbalizacja i zdefiniowanie emocji poprzez ekspresję i budowanie własnego świata.
▶ godz. 15.00
Dyskusja
▶ godz. 15.10–15.30
Przerwa kawowa Obrady –część IV
▶ godz.15.30
mgr Anna Kopaczewska (Atelier S10)
Prezentacja publikacji
Mój kawałek ogrodu
▶ godz. 15.50
Zakończenie i podsumowanie konferencji