Norbert Delman – spotkanie z artystą
Spotkanie odbędzie się w piątek 8 grudnia w auli ASP w Katowicach przy ulicy Raciborskiej 37. Twórca opowie o tym jak młody artysta może się odnaleźć na rynku sztuki oraz przybliży swoje projekty.
Norbert Delman podejmuje tematy fizyczności, cielesności i nadpłciowości w oparciu o kulturę i estetykę bodybuildingu i fitnessu wykorzystując różne media, w tym wirtualną rzeczywistość.
Artysta poszukuje człowieka w rozumieniu posthumanistycznym, człowieka udoskonalonego o technologię. Delman zwraca uwagę na sposób kształtowania formy ciała zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i w wirtualnej. W „Body Over” Delman eksploruje temat porzucenia ciała fizycznego na rzecz awatara, co zmienia dynamikę komunikacji, która dotychczas odbywała się między ciałami w przestrzeni. Podczas otwarcia kulturyści zaprezentują starannie wypracowane figury, demonstrując dążenie do doskonałości. Na wystawie, dzięki okularom do VR-u, publiczność przeniesie się do wykreowanej przez Delmana przestrzeni, aby na dwóch, połączonych płaszczyznach – rzeczywistej i wirtualnej – skonfrontować się z pytaniami o współczesne formy cielesności.
Artysta bada i kwestionuje dotychczasowe rozumienie rzeźby. Rzeźbę ciała zderza z instalacją przestrzenną i rzeźbą w wirtualnej
rzeczywistości.
NORBERT DELMAN Urodzony w 1989 w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Mirosława Bałki w latach 2014, studiował sztuki piękne w University College Falmouth (Wielka Brytania) w 2010 roku, ukończył z wyróżnieniem liceum plas- tyczne. Młody artysta multidyscyplinarny. Norbert pracuje w kilku mediach (wideo, rzeźba, insta- lacje, performance). To niezdecydowanie jest jednak oczywiste, ponieważ nadrzędną wartością jego pracy jest próba zilustrowania niepokoju i napięcia, które przeżywa on sam i których doświadczają jego rówieśnicy. Jest także eksperymentującym kuratorem, współtwórcą przestrzeni artystycznej Stroboskop w Warszawie. Jego prace zostały zaprezentowane na Zamku Ujazdowskim w Warszawie w 2014, podczas MODEM CCA w Debreczynie w 2011, w Edinburgh Sculpture Workshop w 2014, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie w 2013, w „Parku Rzeźby na Bródnie” wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2016, w Muzeum Historii Jugosławii w 2016, w LUDWIG MÚZEUM w Budapeszcie w 2016. Otrzymał następujące rezydencje: dla polskiego artysty w ESW w Edynburgu w roku 2014, InterModem w Centre for Modern and Contemporary Arts w Debreczynie na Węgrzech w 2011 oraz WRSW | BRLN w 2016. Stypendysta Ministra Kultury 2016
https://www.facebook.com/events/397480317356085/