Aktualności 23.06.2017

Park Śląski pod opieką najważniejszych uczelni metropolii

W działania związane z rewitalizacją największego parku miejskiego w Polsce włączy się środowisko naukowe metropolii. W skład Rady Naukowej Parku Śląskiego weszli rektorzy Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Wychowania Fizycznego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego.

- Deklarujemy wsparcie wiedzą i doświadczeniem, które oferujemy władzom Parku Śląskiego. Będziemy doradzać zarówno w strategicznych planach rozwojowych, jak i szczegółowych projektach, np. tworzeniu rozwiązań komunikacyjnych w tym ścieżek rowerowych, wpisujących się w tego rodzaju plany o charakterze metropolitarnym – mówi prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego. Ta uczelnia przewodniczyć będzie pierwszej kadencji Rady.

- Współpraca z rektorami z pewnością ułatwi nam działania związane z modernizacją Parku. Wyzwania takie, jak organizacja transportu wewnętrznego i zewnętrznego czy nadanie nowych funkcji zmodernizowanym przestrzeniom i obiektom pod kątem preferencji użytkowników, wymagają wsparcia ekspertów. Zyskaliśmy sojuszników, bez których proces przywracania Parkowi blasku byłby dużo trudniejszy – dodaje Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Rada Naukowa będzie korzystać w pełni z efektów pracy Konwentu ds. Parku Śląskiego, którego kompetencje przejmą teraz rektorzy. Powołanie i praca Konwentu przyczyniły się do jeszcze większego zaangażowania w Park wielu środowisk oraz stworzenia „Planu wsparcia i zarządzania rozwojem Parku Śląskiego” - dokumentu ramowo opisującego wyzwania stojące przed Parkiem.  Aktualnie konieczna jest praca nad szczegółami zawartych w nim projektów. Udział interdyscyplinarnego  zespołu naukowego będzie tutaj niezwykle istotny. „Plan wsparcia i zarządzania rozwojem Parku Śląskiego” jest zarysem najpilniejszych potrzeb, których ostateczny kształt i szczegółowy zakres stworzony zostanie właśnie w toku rozmów m.in. ze środowiskiem naukowym.

- Parkiem trzeba zarządzać na co dzień, bo tego oczekują ludzie, ale trzeba również mieć wizję długofalowego rozwoju tego miejsca, które ponad pół wieku temu zostało zbudowane z największym rozmachem. Stać nas na to samo, jeśli o Parku myśleć będziemy także perspektywicznie. Nikt nam nie wybaczy, jeśli się tym nie zajmiemy – ocenił prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Konwentu ds. Parku Śląskiego.

W pierwszym posiedzeniu Rady Naukowej Parku Śląskiego uczestniczyli: prof. Robert Tomanek – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Antoni Cygan – Rektor Akademii Sztuk Pięknych, prof. Arkadiusz Mężyk – Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Andrzej Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Władysław Szymański – Rektor Akademii Muzycznej, prof. Grzegorz Juras - Prorektor ds. rozwoju i sportu Akademii Wychowania Fizycznego (w imieniu Rektora, prof. Adama Zająca) oraz prof. Stanisław Boryczka - Prorektor ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (w imieniu Rektora, prof. Przemysława Jałowieckiego).