Aktualności 01.12.2023

Pióro Fredry dla Jacka Mrowczyka

Jury wyróżniło książkę "Wy-twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u". Współwydawcą publikacji jest ASP w Katowicach.

Pióro Fredry to nagroda przyznawana za najlepszą książkę na polskim rynku pod względem edytorskim (graficznym, typograficznym i artystycznym).

Publikacja "Wy-twórcy książek" ukazuje historię społeczności wydawniczej w nietypowy sposób – traktując osoby projektujące książki na równi z redaktorkami i redaktorami. Bo każda książka to rezultat wspólnej pracy jej autorki lub autora, redakcji wydawniczej i graficznej, projektanta, który przesądził o jej wyglądzie, czy nawet drukarza. Zawarte tu historie polskich wydawnictw pokazują nie tylko ich stronę organizacyjną i handlową, lecz także losy związanych z nimi ludzi.

Jacek Mrowczyk

• doktor habilitowany
  • profesor uczelni
  • projektant, jeden z redaktorów opiniotwórczego magazynu 2+3D i autor „Niewielkiego słownika typograficznego”