Aktualności 18.02.2020

Proces – wystawa w Rondzie Sztuki

Wystawa wspólnych prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Opiekunami projektu są prof. ASP Piotr Muschalik, prof. UŚ. Sebastian Fikus i Barbara Kubska.

Otwieranie nowych perspektyw jest oczywistym celem zarówno akademickiej jak i artystycznej edukacji. Projekt Process stara się go realizować na kilku płaszczyznach. Tworzenie działa wizualnego, które definiuje się tylko przez obraz, wydaje się czymś oczywistym. Zupełnie nowa wartość powstaje jednak  poprzez dodanie mu paradygmatu w postaci słowa. Staje się ono elementem, który może spowodować całkowitą przemianę sensów.

Ta  rekonfiguracja dzieła wizualnego poprzez ingerencje słowa może odbywać się w bardzo różnych kierunkach.  Może ono stanowić poetycką, czy literacką komponentę, może też określać jego genezę. Ta różnorodność relacji między słowem i obrazem, a jednocześnie różnorodność przedstawionych tematów była świadomym zamierzeniem autorów wystawy, którzy swoim studentom zostawili pełną swobodę wyboru i inspiracji.

Ta wolność była tu szczególnie ważna, ponieważ prezentowane tutaj prace wykonane zostały w ramach regularnych zajęć dydaktycznych. Zrealizowali je studenci grup dziekańskich z dwóch zupełnie różnych uczelni. Po kilku spotkaniach studenci, zgodnie z własnym wyborem, połączyli się w pary, których zadaniem było wykreowanie wspólnych dzieł sztuki.

Studenci ASP Katowice:
Cieślińska Wiktoria, Czubasiewicz Angelika, Dukat Wiktoria, Jaworska Karolina, Płazińska Joanna, Szyszka Sandra, Paweł Sobczak, Żerdzińska Agnieszka, Życińska Marta, Magdalena Łacek, Aleksandra Byrdziak, Klaudyna Koźmińska, Kinga Nycz, Dominika Koszowska

Studenci UŚ:
Alicja Kocjan, Jakub Pietrowicz, Kinga Burek, Jakub Kręblewski, Ryszard Danielczyk, Piotr Wowro, Paweł Handzlik, Anna Borkowska, Michał Robak, Magdalena Ziomko.

wernisaż: 20 lutego, godz. 18:00/ Galeria+

Więcej na stronie Ronda Sztuki.