„Rozmowa” Janusza Karbowniczka w katowickim BWA
Tytułowa "Rozmowa' sięgając do znanego z historii motywu sacre conversationi (świętej rozmowy), podkreśla aktualność dialogu jako sposobu wzajemnego poznawania się.
Ów dialog kulturowy rozgrywa się na kilku równoległych płaszczyznach. W płaszczyźnie historycznej jest sporem z tradycją, w ujęciu psychologicznym — dialogiem z odbiorcą, a w kategoriach „przekraczania” stanowi rozmowę ze światem, ze współczesnością, z absolutem. Temat rozmowy od zawsze jest obecny w twórczości artysty, stanowiąc uniwersalną wymianę wartości, będąc sposobem poszukiwania sensu bycia i odkrywania, w ujęciu ludzkim i nadrealnym. Stwarza możliwość odszukiwania miejsca i roli jednostki w świecie globalizacji, w czasach niepokory i niepamięci.
Wystawa prezentuje 40-letni dorobek Janusza Karbowniczka w zakresie rysunku i malarstwa. Artysta urodził się w 1950 roku w Przemyślu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom obronił w 1975 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski. Od 1977 roku jest pedagogiem w macierzystej uczelni, obecnie jako profesor zwyczajny w Katedrze Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi autorską pracownię rysunku. Brał udział w ponad 300 wystawach w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród, odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Katowice 2013