Aktualności 17.05.2024

Sir Richard Long – spotkanie z artystą

22 maja, godzina 11.00. Spotkanie poprowadzą Karolina Kolenda i Wojciech Szymański.

– Praktykowane przez Richarda Longa chodzenie jako dzieło sztuki przypomina nam o potrzebie budowania ucieleśnionej relacji z krajobrazem, którego właściwości badane są w doświadczeniu pierwszoosobowym, na własnej skórze.  W perspektywie kryzysu klimatycznego, taki sposób odczytywania historii terenu przez pryzmat przecinających go, równoważnych szlaków innych wędrowców, ludzkich i nieludzkich, jest kluczem do redefinicji naszego miejsca w ekosystemach.

Zapraszamy na spotkanie z sir Richardem Longiem, które odbędzie się w środę 22 maja w sali kinowej budynku przy ulicy Raciborskiej 50, wstęp wolny, każda osoba mile widziana.

Spotkanie poprowadzą dr Karolina Kolenda i Wojciech Szymański.

dr Karolina Kolenda – historyczka sztuki i anglistka, studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Adiunkt w Katedrze Nauk o Sztuce w Instytucie Sztuki Mediów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zainteresowania naukowe: sztuka współczesna, geografia kulturowa, studia nad krajobrazem, ekokrytyka. Autorka książek: Na (nie) swojej ziemi. Tożsamość kulturowa i sztuka w Wielkiej Brytanii po 1945 (2016) i Englishness Revisited: Contemporary Literary Representations of English National and Cultural Identity (2019). Na Uniwersytecie Pedagogicznym prowadzi zajęcia z historii sztuki i dizajnu po 1945 roku.

dr Wojciech Szymański, krytyk i historyk sztuki, kurator, autor i redaktor książek i katalogów; między innymi: Argonauci. Postminimalizm i sztuka po nowoczesności. Eva Hesse – Felix Gonzalez-Torres – Roni Horn – Derek Jarman (2015); Amen Roma (wraz z Martą Deskur, 2014); Tomasz Kręcicki. Książka (2019); Kali Berga (2016); Pany chłopy chłopy pany (wraz z Magdą Ujmą, 2016). Kurator wystaw poświęconych queerowym historiom: Dziedzictwa w ramach Festiwalu Pomada (wraz z Karolem Radziszewskim i Michałem Grzegorzkiem, 2017) i Ryszard Kisiel. Kruzing w Gdańskiej Galerii Miejskiej (z Karolem Radziszewskim, 2018). Zajmuje się współczesną sztuką romską; kurator zbiorowych wystaw sztuki romskiej Kali Berga w Kai Dikhas Galerie w Berlinie (2017) i Prawo spojrzenia w Galerii Szara Kamienica w Krakowie (wraz z Delaine Le Bas, 2018). Jest kuratorem wystaw Małgorzaty Mirgi-Tas 29. Ćwiczenia ceroplastyczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020) oraz Wyjścia z Egiptu w Galerii Arsenał w Białymstoku (2021), uznanej przez magazyn „Frieze” za jedną z dziesięciu najważniejszych wystaw roku w Europie. Kurator (wraz z Joanną Warszą) wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas Przeczarowując świat w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.