Aktualności 28.04.2022

Sitodruk! Grafiki Agaty Stępień, Piotra Skowrona i Damiana Idzikowskiego

Galeria Koszarowa 19 zaprasza na wystawę twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi: Agaty Stępień, Piotra Skowrona i Damiana Idzikowskiego. Ich prace wykonane w technice sitodruku będzie można oglądać do 11 maja. Tego dnia zapraszamy na finisaż, który odbędzie się o godz.12.00. Zapraszamy!

Agata Stępień
Urodzona w 1969 roku w  Łodzi. W latach 1992-1997 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł.Strzemińskiego). Dyplom w 1997 roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej prof. Krystyny Górskiej. Pracowni Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego i Pracowni Rysunku i Malarstwa prof. Tadeusza Śliwińskiego. Od 1997 roku pracownik dydaktyczny w macierzystej uczelni, na stanowisku asystentki prof. A. Smoczyńskiego w Pracowni Sitodruku. Od 2011 roku kieruje Pracownią Sitodruku. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 2011 roku.

„W ostatnich pracach graficznych odchodzę od geometrii na rzecz tematyki przedstawiającej. Geometria, która przez wiele lat była obecna w moich pracach i która stanowiła spójny element mojej twórczości oraz była źródłem i punktem wyjścia do tworzenia. Pojawiały się zatem złożone struktury materii graficznej, jak i te uproszczone, statyczne, budowane miękkością formy i symetrią. Dążyłam  do tego by jeden kształt był widoczny poprzez drugi. Nadal realizuję swoje prace w technice sitodruku, która daje nieograniczone możliwości realizacyjne.  Nie zrywam z moimi upodobaniami do wielokrotnego nakładania poszczególnych warstwa w celu uzyskania najbardziej zadawalającego efektu i nadal
w procesie tworzenia akceptuję pojawiający się element przypadku.”

Piotr Skowron
Urodzony w 1984r. w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Od 2014 pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni w Pracowni Sitodruku dr hab. Agaty Stępień. W 2019 r. uzyskał stopień doktora. Twórczość w zakresie grafiki i rysunku - specjalizuje się w sitodruku. Nie ogranicza się tylko do tradycyjnych form druku i często eksploruje przestrzeń tworząc obiekty graficzne. Eksperymenty z przestrzenią są ściśle związane z jego wcześniejszą edukacją - inżynieria. Komponuje prace wykorzystując podstawowe środki artystycznego wyrazu - linie, płaszczyzny, kontrasty kolorów i faktur.„Piotr Skowron jest artystą poszukującym i nie bojącym się eksperymentować, a efekty tych poszukiwań i eksperymentów prezentuje w swoich pracach,  grafikach – obiektach.

Piotr, przedstawia szerokie spektrum, interesujących działań twórczych. Obcując z prezentowanymi pracami dużych rozmiarów, odnosimy wrażenie, że artysta, skupia się na ekspresji wyrazu i  szuka najlepszego sposobu, by poprzez wibrację kolorów, linii, ruch, rytm, dynamikę przestrzeni, ale też i złożone struktury, ukazać  emocje, przeżycia, doświadczenia. Efekt tych zabiegów  tkwi w wielości odwołań i konotacji, które uniemożliwiają bezpośrednią czytelność i zmuszają do indywidualnego komentarza. Patrząc na prace Piotra odnoszę wrażenie, że autor stara się okiełznać emocje,  nie tłumi ekspresji, ale nadaje jej właściwy kierunek, dzięki czemu podkreśla siłę wyrazu tych grafik.” (Agata Stępień)

Damian Idzikowski
Urodzony w Łodzi. Jest absolwentem Grafiki Warsztatowej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, w 2019 uzyskał stopień doktora sztuk pięknych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej Uczelni, w Pracowni Podstaw Grafiki Warsztatowej  prof. Krzysztofa Wieczorka. W latach  2010-18 współpracował ze Stowarzyszeniem na Co Dzień i OD Święta przy tworzeniu ścieżki Murali Pamięci – Dzieci Bałut. W 2017 odbył rezydencje artystyczną w Guanlan Original Printmaking Base w Chinach oraz brał udział w projekcie artystycznym „Belt and Road”. W tym samym roku odbył rezydencje artystyczną w programie Proyecto Ace w Argentynie. Wypowiada się za pomocą klasycznych technik graficznych, jak również cyfrowych. W swojej pracy to właśnie nieprzewidziane efekty uwydatniają rzeczy, których świat jeszcze nie widział. Pomyłka jest pretekstem do szukania innej drogi - osiągnięcia celu. W ten sposób kształtuje własną indywidualność wypowiadając się w różnych technikach wizualnych.

O wystawie
„Nasza wystawa jest pokazaniem możliwości jakie daje technika sitodruku i wyjście poza tradycyjne rygory techniczne i technologiczne ale dokonywane  w oparciu o znajomość warsztatu.  Grafika przestaje być  "grafiką sama w sobie"' staje się polem do wielowarstwowych  poszukiwań i eksperymentów w obszarze możliwości łączenia tradycji z nowoczesnością. Technika sitodruku, z jej możliwościami wielokrotnego nakładania, poszczególnych warstw oraz uzyskiwania różnorodnych struktur doskonale realizuje nasze potrzeby artystycznego wyrazu. Tworzymy najczęściej serie lub cykle prac, powiązanych ze sobą zarówno wspólnym tematem, jak i użytą formą, czy przetworzonym na wiele sposobów motywem. Prezentowane prace są efektem pewnego rodzaju nieprzewidywalności skutku ostatecznego, wynikającego z dopuszczenia ryzyka,  jako ważnego elementu pracy. Ryzyko jest przecież nieodłączną częścią każdej działalności twórczej. To powoduje, że zamiast schematów oglądamy prace, naznaczone poszukiwaniami warsztatowymi. Te złożone struktury bardziej zbliżają w swojej  istocie do malarstwa niż do tradycyjnie pojętej grafiki
i właśnie to podobieństwo staje się wyrazem  ustawicznego poszukiwania nowych środków wyrazu.  Prace stają się więc nośnikiem emocji, nastroju ale też wyobraźni artysty. „
Agata Stępień