Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Rozpoczynamy prezentację gości specjalnych.
Rozpoczynamy prezentację postaci ze świata nauki (i nie tylko), które przyjadą do Katowic na szóstą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE!
Miło nam poinformować, że jednym z gości specjalnych festiwalu będzie prof. Zbigniew Izdebski – jeden z największych ekspertów w dziedzinie seksuologii w Polsce.
Szczegółowe informacje na temat prof. dr. hab. n. hum. Zbigniewa Izdebskiego dostępne na stronie festiwalu.
Kathryn Harkup — popularyzatorka nauki, chemiczka, pisarka i… wampirolożka.
Kathryn Harkup zrobiła doktorat z dziedziny swoich ulubionych chemikaliów – fosfin, by na etapie dalszych badań podoktoranckich zdać sobie sprawę, że jej drogą jest pisanie i wygłaszanie publicznych wykładów na temat „obrzydliwej i niebezpiecznej strony nauki”.
Jej pierwsza książka, A is for Arsenic: The Poisons of Agatha Christie, stała się międzynarodowym bestsellerem i znalazła się na listach Mystery Readers International Macavity Award oraz BMA Book Award. Jest również autorką książek Making the Monster: The Science of Mary Shelley’s Frankenstein, Death by Shakespeare: Snakebites, Stabbings and Broken Hearts, The Secret Lives of the Elements, Vampirology: The Science of Horror’s Most Famous Fiend oraz Superspy Science: Science, Death and Tech in the World of James Bond.
Adam Robiński
Choć mieszka w Warszawie, to bezustannie krąży po całej Polsce. Podróże pomagają mu w pisaniu o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym i… znawcą relacji ludzko-bobrzych. Przedstawiamy Adama Robińskiego, kolejnego gościa szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.
Już dwie pierwsze książki Adama Robińskiego, Hajstry. Krajobraz bocznych dróg oraz Kiczery. Podróż przez Bieszczady, spotkały się z uznaniem ze strony czytelników oraz krytyków. Obie otrzymały kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych, m.in. Grand Prix Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju oraz Nagrodę Magellana. Za pośrednictwem swojej najnowszej książki Pałace na wodzie, autor zaprosił nas do królestwa bobrów, przedstawiając relacje, jakie panują między tymi niesamowitymi zwierzętami a ludźmi. Czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się między innymi, jak wyglądała reintrodukcja gatunku, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdował się na skraju wymarcia.
Artykuły naszego gościa można czytać m.in. w „Życiu Warszawy”, „Rzeczpospoliej”, „National Geographic Polska”, „Tygodniku Powszechnym” oraz miesięczniku „Pismo”.
Sylwia Chutnik
Doktorka nauk humanistycznych, pisarka, publicystka, działaczka społeczna, promotorka czytelnictwa, ale również… wokalistka punkowego zespołu.
Z wykształcenia jest kulturoznawczynią, absolwentką Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Należy do Związku Literatów Polskich oraz Unii Literackiej. Jest kuratorką licznych festiwali i inicjatyw literackich (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Apostrof i Kawiarni Literackiej OFF Festivalu).
Dionisios Sturis
Zasłynął jako twórca licznych reportaży i podcastów oraz książek reporterskich. W roku 2021 otrzymał nagrodę magazynu „Traveller” za „Zachód słońca na Santorini”.