Stany wyjątkowe – wystawa prac katowickiej ASP we Wrocławiu
Wystawa Stany wyjątkowe to przestrzeń spotkania społeczności Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – osób, które studiują lub pracują na uczelni oraz tych, które niedawno ją ukończyły. Wernisaż w piątek 4 kwietnia 2025 roku o godz. 15:00, galeria Neon.
Stany wyjątkowe to sytuacje zagrożenia, napięcia, alarmu i wzmożonej czujności, ale także transformacji, przesilenia, nowego początku i nadziei. To momenty, które wymagają szczególnej uważności i czułości. Przynoszą one zmianę perspektywy, wyostrzają obraz, redefiniują strategie działania oraz dostarczają energii, mającej moc zmieniania nas samych i naszego otoczenia.
Wystawa Stany wyjątkowe to przestrzeń spotkania społeczności Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – osób, które studiują lub pracują w uczelni oraz tych, które niedawno ją ukończyły. Wybrane w drodze open call prace rejestrują specyficzny moment w działalności ASP w Katowicach, oddając głos różnym perspektywom, doświadczeniom, metodom działania oraz sposobom rozumienia tytułowych stanów wyjątkowych.
Wystawa wyrasta z refleksji nad momentami kryzysów, przełomów i napięć, które zmuszają do ponownego przyjrzenia się otaczającemu światu oraz naszej roli w jego kształtowaniu. A w konsekwencji, do redefinicji ról, nie tylko człowieka jako jednostki kreującej, ale też metod tej kreacji. Prezentowane prace podkreślają wspólnotowy oraz inkluzywny wymiar sztuki i projektowania jako narzędzi samopoznania i budowania relacji, kształtowania przestrzeni troski i krytycznego zaangażowania.
Społeczność ASP w Katowicach kieruje swoje projekty do różnych grup, w tym tych, które są wykluczane i marginalizowane. Wystawa przybliża również działalność kolektywów, które łączą zainteresowania, pasja, współdziałanie i wiara w energię wspólnoty. Prezentowane prace koncentrują się również na przestrzeniach symbiocenu oraz działaniach, które „splatają otwarty świat”. Wszystkie te różnorodne postawy łączy wspólny mianownik – zmieniają nie tylko rzeczywistość wokół nas, ale i nas samych.
Każda z trzech części wystawy, prezentowanych w poszczególnych galeriach, w odmienny sposób akcentuje tytułowe stany wyjątkowe – od indywidualnych doświadczeń, skupionych na przeżyciach jednostki, przez stany wykształcające się w sferze społecznej, aż po perspektywy wkraczające na terytorium symbiocenu i posthumanizmu.