Aktualności 30.10.2017

Światłoczułe tylko do jutra

Do wtorku 31 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu można oglądać wystawę „ŚWIATŁOCZUŁE”, sióstr Katarzyny i Małgorzaty Fober z Cieszyna. Katarzyna zaprezentowała rzeźbę a Małgorzata fotografie.

Starsza z sióstr, Katarzyna urodziła się 8 listopada 1984 r. w Cieszynie. W 2004 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 2011 roku obroniła dyplom pt. „Modlitwa” z wyróżnieniem dziekańskim na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Antoniego Janusza Pastwy. Od roku 2011 pracuje na stanowisku asystentki i wykładowcy w pracowniach Rzeźby i Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W kraju i zagranicą prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczy w międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich i festiwalach sztuki.

Druga z sióstr, Małgorzata urodziła się w Cieszynie 26 grudnia 1985 roku. W 2005 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 2006 - 2012 studiowała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, początkowo w pracowni prof. Wiesława Koronowskiego, a następnie u prof. Kazimierza Raby. Równolegle w ramach zajęć do wyboru studiowała reklamę wizualną i fotografię. W 2012 roku ukończyła studia realizując rzeźbę dyplomową pod kierunkiem prof. Kazimierza Raby zatytułowaną „Kazanie do ludzi”, która była prezentowana na wystawie „Najlepszych dyplomów wyższych szkół artystycznych” w galerii „Arsenał” ASP Gdańsk’ 2012”. W 2016 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Nagradzana zarówno w krajowych jak i międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Katarzyna Fober

• doktor sztuki