Aktualności 21.03.2024

Tak pracuje tkanina

Taki tytuł nosi wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Będziemy gościć jej kuratorkę Martę Kowalewską już w najbliższy poniedziałek 25 marca o godz. 15.00 w Auli, Raciborska 37. Zapraszamy na wykład i spotkanie z jej udziałem, które poprowadzi dr Marta Lisok.

Pretekstem do spotkania jest książka Textile Textures. Multithreaded Narratives pod redakcją Marty Kowalewskiej. Publikacja odrzuca imperatyw nazywania i kwalifikowania, zamiast tego patrzy na tkaninę jako medium, a nie dyscyplinę; jako na język i nośnik informacji, materiał pełen znaczeń w rękach artystów wizualnych, twórców ludowych, rzemieślników, architektów, projektantów mody.

Książka przygotowana została w ramach projektu Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik realizowany jest przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Designu Uniwersytetu w Bergen w Norwegii oraz Szkołę Doktorską Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zespół merytoryczny projektu: Jakub Gawkowski, Marta Kowalewska, Marta Lisok, Tim Parry-Williams, Anne Szefer Karlsen, Magdalena Ziółkowska.

Marta Kowalewska jest historyczką sztuki, kuratorką wystaw i autorką tekstów o sztuce. Jest główną kuratorką Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ), gdzie kuratorowała 16. i 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny oraz kierowała zespołem kuratorskim, który przygotował wystawę jubileuszową CMWŁ Działy Otwarte / Działy Zamknięte. Jest kuratorką polskich i międzynarodowych wystawy, w tym: The Work That Textile Does (z Jakubem Gawkowskim i Anne Szefer Karlsen), Magdalena Abakanowicz. Metamorfizm, 100 flag na stulecie praw wyborczych kobiet (z kolektywem 100 FLAG), Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego (z Grzegorzem Musiałem), THREADS OF A NEW SPIRITUALITY - Kosmos Project (z Elisabettą Mero, Mediolan 2022), We Are Textile Culture Net! (z Sjoukiem Hoitsmą, Alessandrą Tempesti, Eugenią Low i Mizuki Takahashi, Hongkong 2022).

Jest współautorką książki From Tapestry to Fiber Art: Biennale w Lozannie 1962-1995, redaktorką książki Magdalena Abakanowicz. Metamorfizm, Splotu idei (z Ewą Latkowską-Żychską) i Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego (z Grzegorzem Musiałem) oraz katalogu do wystawy Splendor tkaniny (z Michałem Jachułą).

Opublikowała ponad siedemdziesiąt artykułów, tekstów krytycznych i wywiadów. Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów sztuki, jest członkinią zarządu European Textile Network, a także przewodniczącą rady Fundacji im. Marty Magdaleny Abakanowicz- Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.