To tylko eksperyment
Aktualności 05.02.2024

To tylko eksperyment

Bogna Otto-Węgrzyn w Dydo Poster Gallery.

Wystawa prezentuje wybór plakatów i cyfrowych szkiców. Znaczącą część ekspozycji stanowią tzw. edycje autorskie, czyli plakaty zaprojektowane i wydrukowane przez autorkę nie tylko bez konkretnego zleceniodawcy, ale też bez określonego celu. Aby uniknąć wyjaśnienia tej kwestii autorka zdecydowała o nadaniu wystawie asekuracyjnego tytułu „To tylko eksperyment”.

Nieprzypadkowo stanowi on nawiązanie do wypowiedzi Petera Bilaka: „Niewielu słów używa się tak często i beztrosko jak słowa eksperyment. […] Termin eksperymentowanie może sugerować odsunięcie od siebie odpowiedzialności, gdyż wskazuje na nieprzewidywalność rezultatu. Studenci pytani o cel tworzenia takich, a nie innych form często, nie wiedząc co powiedzieć, odpowiadają: To tylko eksperyment…”

Bogna Otto-Węgrzyn

• doktor habilitowany