Topografia wojny - Kamil Kocurek w Galerii Ateneum
Ubiegłoroczny absolwent ASP w Katowicach, zdobywca nagrody głównej wystawy Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015 w Gdańsku, laureat Grand Prix katowickiego Triennale Grafiki Polskiej (2015) oraz wielu innych prestiżowych nagród teraz prezentuje swoje prace w Katowicach.
O genezie swoich grafik Kamil Kocurek pisze: Wizja „Topografii wojny” ma na celu wyrazić problem utożsamiania wojny z grą i zabawą a poprzez to złudnej izolacji człowieka od naznaczonej zagrożeniem rzeczywistości. Wyeksponowane tematy są niezwykle ważne w obliczu narastania licznych punktów zapalnych, które kreują wizję świata ponowoczesnego. Forma (...) nawiązuje do zjawiska określającego nierzeczywistość wojenną, metaforyczne pole walki, zasymulowaną przestrzeń osadzoną w czasach nam współczesnych.
Grzegorz Hańderek w recenzji pracy magisterskiej Kamila Kocurka zauważył, że: Rzeczywistość ekranu, sieci, cyfrowości i czasoprzestrzeni bez wymiaru jest polem walki i polem gry jednocześnie: gry, w której jedyną możliwością, żeby powrócić do siebie - aby odzyskać własną tożsamość i punkty odniesienia - trzeba posłużyć się przemocą. Taki właśnie świat wyłania się z prac Kamila Kocurka - zawieszony pomiędzy rekonstrukcją realnego a symulacją. Po orwellowsku uporządkowany i zdehumanizowany - gotowy by wprawić go w działanie jednym kliknięciem. Świat będący przestrzenią symulacji wojny – multiplikowalny w dowolnych ilościach, a więc potencjalny w sposób właściwie nieograniczony. (…) Jego prace są gęste i szczegółowo przemyślane w konstrukcji. Baraki, bombowce, czołgi, zwarte kolumny piechoty, niczym klastry, rozprzestrzeniają się tworząc mapę uporządkowaną według wojennej logiki i strategii. Graficzny obraz tworzy rytmicznie posegmentowaną tektonikę sceny walki historycznej lub symulacji tej jeszcze nie dokonanej.