Wykład dr hab Anny Nacher
Aktualności 11.04.2024

Wykład dr hab Anny Nacher

Zapraszamy w piątek 19 kwietnia, godz. 12.00, sala kinowa w budynku przy Raciborskiej 50.

Jakie jest miejsce estetyki społecznie zaangażowanej w warunkach kultury postcyfrowej? Często jest ona formą reakcji na współczesny polikryzys –  rozumiany jako katastrofa ekologiczna, aktualnie toczące się konflikty zbrojne oraz pandemia COVID-19. Podczas wykładu Anna Nacher przedstawi próbę rekonfiguracji rozumienia estetyki społecznie zaangażowanej w kategoriach specyficznych dla kultury mediów postcyfrowych i postmediów.

Dr hab. Anna Nacher, prof. UJ – pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na kulturze cyfrowej, badaniach nad dźwiękiem, sztuce mediów, e-literaturze, humanistyce ekologicznej i posthumanizmie. W semestrze jesiennym 2019/20 wykładała jako Fulbright Scholar-in-Residence w ramach programu Creative Digital Media w Winona State University (USA). Ma w dorobku wykłady gościnne w Aarhus University, Aalborg University (w ramach programu Media Art Cultures Erasmus Mundus), UCLA Art|Sci Programe, Washington State University-Vancouver, University of Minnesota. Autorka trzech książek oraz licznych artykułów i rozdziałów w monografiach opublikowanych w Polsce i za granicą. W 2021 roku była współkuratorką wystawy online sztuki cyfrowej i literatury elektronicznej powstałej w czasie pandemii Covid-19 https://eliterature.org/elo2021/covid wraz z Sorenem Brø Poldem (Aarhus University) i Scottem Rettbergiem (University of Bergen), w ramach grantu DARIAH-eu.

Redaktorka naczelna "Przeglądu Kulturoznawczego". Od 2019 roku członkini Board of Directors Electronic Literature Organization.
Aktywność naukową łączy z działalnością artystyczną oraz ekologiczną. Od 1999 roku współtwórczyni projektu muzyki improwizowanej Projekt Karpaty Magiczne, z którym ma na koncie kilkanaście płyt wydanych w Polsce i za granicą, dwie trasy koncertowe w Stanach Zjednoczonych, wielokrotne koncerty w Polsce i Europie. Aktywna także w projektach solowych z obszaru field recordings, od 2020 roku współpracuje z amerykańską artystką Victorią Vesną. W 2021 gościła w Center for the Art Of Performance Uniwersytetu Kalifornijskiego jako online Artist-in-Residence. Aktualnie realizuje projekt Breath Library na skrzyżowaniu sztuki dźwięku i badań nad mediami, który jest częścią wystawy Atmosphere of Sound: Sonic Art In Times of Climate Disruption przygotowywanej przez UCLA Art|Sci Center i inicjatywę PST ART w Los Angeles (wrzesień 2024-marzec2025).

Od 2015 roku współprowadzi wraz z Markiem Styczyńskim ośrodek permakulturowy Biotop Lechnica w Lechnicy na Słowacji. Od 2023 roku prezeska Fundacji Biotop Lechnica.