Wykład i interdyscyplinarne warsztaty wokół portretu
Poszukiwania wspólnego pola dla sztuk plastycznych, historii sztuki, literaturoznawstwa i literatury.
Interdyscyplinarne warsztaty organizowane w ramach projektu badawczego Portret/Autoportret – transformacja przedstawień twarzy oraz współczesne przekraczanie jej wizualności.
Warsztaty będą polegać na wymianie doświadczeń w zakresie tworzenia dzieła literacko-artystycznego. Nowatorski charakter tych działań będzie polegał na poszukiwaniu wspólnego pola dla sztuk plastycznych, historii sztuki, literaturoznawstwa i literatury. Wartością nadrzędną warsztatów będzie dogłębna analiza literatury dotyczącej różnych aspektów portretu, jak również uzupełnienie jej o obraz wizualny wykreowany w wyniku przeprowadzonych warsztatów.
Warsztaty zostaną poprzedzone autorskim wykładem prof. Ewy Skorupy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, którego przedmiotem będzie zapoznanie studentów z podstawami semiotyki, semiologii oraz fizjonomiki i frenologii. Będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby zastanowić się na ile dzieła literatury światowej, mającej obszerne opisy portretowanych, wpływają na powstające dzieło plastyczne. Wykład będzie miał na celu zrozumienie wybranych zagadnień, jak np. cechy charakteru, anatomia, psychika czy wygląd.
Warsztaty z ramienia literatury opisu z Uniwersytetu Śląskiego poprowadzi dr Mikołaj Marcela. Przedmiotem warsztatów będzie namysł nad "twarzą" potwora i jej rozmaitymi portretami obecnymi w literaturze popularnej. Nieludzkie wizerunki rozmaitych monstrów rozpowszechnione zostały przez kino, seriale i inne media wizualne, pytanie jednak, jak mają się one do swoich literackich pierwowzorów. Ważnym pytaniem będzie także to, co portrety potworów zawarte w literaturze mówią o ich naturze, ale także o ludziach, którzy je widzą i opisują. Warsztaty będą również okazją do zastanowienia się nad tym, jak przedstawić wizualnie to, co nieprzedstawialne i nieopisywalne - monstra bez twarzy, które wymykają się językowi opisu przez wyłamywanie się z jakichkolwiek klasyfikacji.
W warsztatach wezmą udział studenci Akademii Sztuk Pięknych oraz studenci Uniwersytetu Śląskiego, unikatowego kierunku Sztuki Pisania.
Kierownikiem prowadzonego projektu badawczego jest dr Magdalena Nazarkiewicz.
Zgłoszenia uczestników: magdalena.nazarkiewicz@asp.katowice.pl
Interdyscyplinarne Warsztaty poprowadzi dr Magdalena Nazarkiewicz (ASP), dr Mikołaj Marcela (UŚ) oraz mgr Magdalena Kilarska (ASP).
Magdalena Nazarkiewicz
- doktor sztuki
- adiunkt
- Prodziekan Wydziału Projektowego
- doktor sztuki
- adiunkt
- Prodziekan Wydziału Projektowego