Aktualności 01.10.2018

Wystawa laureatów 6. edycji konkursu Książka dobrze zaprojektowania – zacznijmy od dzieci, edycja 2018

Zapraszamy do 28 października włącznie.

Dzieci zaliczane są do grona najbardziej krytycznych czytelników. Zwracają uwagę na detale i niuanse, które często są niezauważane dla dorosłych odbiorców. „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” jest platformą kulturalną, która poprzez swoją tematykę – ilustrację książkową dla dzieci – stawia mocny nacisk na edukację. Dzieci mają możliwość uczenia się dzięki sztuce, oryginalnym rozwiązaniom projektowym i estetycznej dbałości o szczegóły. Duży wpływ na wyrobienie nawyku czytania ma forma w jakiej wydana jest książka, szczególnie ta dla najmłodszych.

Konkurs „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników – debiutujących ilustratorów i projektantów – jak i środowiska akademickiego, przez wydawców i propagatorów czytelnictwa oraz pięknie wydanej książki dla dzieci. Laureaci i uczestnicy pierwszych edycji konkursu (m.in. Agata Dudek, Ola Płocińska, Maciek Blaźniak, Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Emilia Dziubak) są dziś cenionymi ilustratorami, a dzięki swoim ilustracjom – widocznym na półkach księgarni – zdobywają międzynarodowe uznanie.

Założeniem konkursu jest przegląd ilustracji i książek przeznaczonych dla dzieci, realizowanych w ramach programów nauczania wyższych uczelni artystycznych. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz na stosowanie zasad projektowych, które powinny towarzyszyć tworzeniu książek dla dzieci, a także promocja młodych twórców na rynku wydawniczym.

W konkursie nagradzane są najlepsze projekty, w których indywidualność i oryginalność plastyczna idą w parze z dostosowaniem formy do wieku czytelnika. Prace będą oceniane przez grono specjalistów zawodowo związanych z rynkiem książki, a także wydawców (w ostatniej edycji były to wydawnictwa: Debit, Dwie Siostry, Ezop, Format, , Widnokrąg, Wytwórnia, Znak.) Na wystawie w Kinie Kosmos pokazujemy prace laureatów 6. edycji konkursu, nagrodzonych przez jury, dzieci oraz wydawców: Dorota Chodór, Alicja Grobelka, Agnieszka Grzegorczyk, Malwina Hajduk, Alicja Kolińska, Aleksandra Kosakowska, Zofia Lasocka, Weronika Leciak, Agata Lučić, Natalia Łuczak, Hanna Łupińska, Zuzanna Sitarska, Monika Syposz, Aleksandra Szlęk, Weronika Wolska, Aleksandra Zaborska.