Zamigaj mi! Co robię?
Aktualności 15.02.2023

Zamigaj mi! Co robię?

Część dyplomu licencjackiego realizowanego w 2020 roku przez Paulinę Szuścik w Pracowni Informacji Wizualnej oraz Oliwię Michniewską w Pracowni Ilustracji – została wydana przez Wydawnictwo OdNowa z Bielska-Białej.

Dyplom został wcześniej zakwalifikowany do wystawy Graduation Projects (maj 2021) a także wyróżniony specjalnym wyróżnieniem za oryginalną i ważną koncepcję w 4. edycji międzynarodowego konkursu na na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze, organizowanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

Projekt jest próbą połączenia dwóch odrębnych światów – osób głuchych oraz słyszących. Powstał z myślą o niesłyszących małych dzieciach oraz ich słyszących rodzicach i zapełnia lukę na rynku wydawniczym. Gry i książeczki zachęcają do wspólnej nauki polskiego języka migowego dzięki elementom zabawy. Podczas gry czy oglądania książeczek rodzice migają znak odpowiadający konkretnej ilustracji, a następnie dziecko powtarza gest, by utrwalić słownictwo. W ten sposób rodzice i dzieci podejmują trud pokonywania i niwelowania barier komunikacyjnych, które wpływają negatywne na ich relacje. Tworząc ten projekt, autorki współpracowały z surdopedagogami, logopedami, osobami głuchymi, rodzicami i dziećmi oraz przedstawicielami Polskiego Związku Głuchych. Serię tworzą książeczki, puzzle, gra memo oraz plansze.

Książkę można zobaczyć i kupić tutaj.