Zmarł prof. Jan Pamuła – były Rektor krakowskiej ASP
Aktualności 25.06.2022

Zmarł prof. Jan Pamuła – były Rektor krakowskiej ASP

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jana Pamuły, który w latach 2002-2008 był Rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

W Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pracował jako nauczyciel akademicki od 1975 r., zajmując kolejne stanowiska, od asystenta do profesora zwyczajnego w 1996 r. Tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych uzyskał w 1992 r. Przez dwie kadencje, od 1996 do 2002 r. był prorektorem – I zastępcą rektora, zaś w latach 2002 do 2008 r. rektorem uczelni. Jako kierujący uczelnią wykazał niezwykłe umiejętności menedżerskie. Profesor Jan Pamuła angażował się w organizację Biennale Grafiki, był wiceprezesem Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Był uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i kilkuset zbiorowych w kraju i za granicą, w większości znanych galerii Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii. Laureatem wielu konkursów, m.in. otrzymał prestiżową nagrodę im. W. Wojtkiewicza.