LOKAL.LAB. Strategie kuratorskie w budowaniu wspólnoty
LOKAL.LAB | STRATEGIE KURATORSKIE W BUDOWANIU WSPÓLNOTY to interdyscyplinarne podyplomowe studia miejskie i kuratorskie. Adresowane są do osób działających w sektorze spraw społecznych, rozwoju miast, kultury i zajmujących się sztuką, tak w instytucjach jak i w działaniach pozainstytucjonalnych.
Idea studiów
Dziś działania zarówno w sztuce jak i w nauce zmierzają do poszukiwania połączeń między nimi. Sztuka sama w sobie jest rodzajem tkanki łącznej, dla rozumienia wielu miejskich i wspólnotowych problemów, dzięki sztuce i jej narzędziom angażującym odbiorców, lepiej rozumiemy i widzimy problemy. Kształtowanie współczesnych miast i wspólnot zależy w dużej mierze od relacji społecznych i zaangażowania, dlatego studia LOKAL.LAB skupione zostały na podejmowaniu działań w modelu projektów i interwencji o charakterze postartystycznym - angażującym narzędzia sztuki, animacji kultury i pracy społecznej.
Program studiów i kadra
Program studiów przygotowaliśmy z myślą o osobach pracujących w urzędach lub jednostkach zajmujących się rozwojem i sprawami społecznymi, osobach działających w instytucjach kultury, jak i dla aktywistów i aktywistek oraz osób zaangażowanych społecznie. Oferta i program studiów zostały przygotowane dla osób cechujących się kreatywnością, nastawionych na współpracę, otwartych na integrację różnych perspektyw i metodologii, zainteresowanych podejmowaniem projektów ze społecznościami lokalnymi i pracą na rzecz zmian społecznych poprzez inicjatywy kulturalne i działania na rzecz sprawiedliwej transformacji. Uczestnikami i uczestniczkami studiów mogą być zarówno specjalistki i specjaliści z różnych, często odległych od siebie dziedzin, jak i osoby rozpoczynające swoje działania w przestrzeni społecznej.
Program każdego z trzech semestrów został podzielony na trzy bloki - laboratoria:
- Laboratorium myślenia - reflektujące na współczesne problemy miast i wspólnot.
- Laboratorium uważności - pozwalające zobaczyć w praktyce już podejmowane działania.
- Laboratorium współpracy - skupione na wsparciu osób uczestniczących w studiach w przygotowaniu i realizowaniu własnych projektów i interwencji postartystycznych.
Kadra
Do poprowadzenia spotkań i zajęć zaprosiliśmy specjalistów i specjalistki z różnorodnych dziedzin na skalę ogólnopolską, cenione i uznane w środowisku. Wśród osób, które przyjęły zaproszenie do prowadzenia zajęć znaleźli się między innymi: Joanna Wowrzeczka, Adam Pisarek, Filip Springer, Edwin Bendyk, Bogna Świątkowska, Anna Nacher, Marta Lisok, Oskar Adamus, Marlena Hermanowicz, Adam Kowalski, Cecylia Malik, Maciej Frąckowiak.
Co dają studia LOKAL.LAB
Uczestniczki i uczestnicy studiów podyplomowych LOKAL.LAB będą przygotowani do inicjowania współpracy z organizacjami społecznymi i instytucjami kultury w konkretnym sąsiedztwie, dzielnicy, mieście w celu wdrożenia długoterminowego zaangażowanego działania na rzecz lokalnego dobrostanu. Wiedza i umiejętności zdobyte w toku studiów umożliwią im tworzenie strategii komunikacji między artystami, lokalną społecznością i instytucjami (administracją). Serie wykładów, warsztatów, spotkań i dyskusji ułatwią opracowywanie strategii angażowania i poszerzania grona uczestników/odbiorców, animowanych programów i inicjatyw kulturalnych.
Informacje techniczne
- Studia LOKAL.LAB trwają trzy semestry (pierwsze spotkania w aktualnym naborze planowane są na II połowę marca 2025).
- Zajęcia odbywać się będą w siedzibie ASP w Katowicach w budynkach przy ul. Raciborskiej, część laboratoriów planowana jest również w terenie.
- Studia kończą się pracą końcową w formie projektowej.
- Aktualna rekrutacja trwa do 14 lutego br. w systemie IRK, szczegóły w linku
- Pozostałe informacje organizacyjne, dotyczące kształcenia, liczby godzin a także zasad ukończenia studiów znajdują się w załącznikach poniżej, zachęcamy do zapoznania się