Anna Kmita
- doktor habilitowany
- profesor uczelni
- doktor habilitowany
- profesor uczelni
Dr hab. Anna Kmita, prof. ASP Katowice
Absolwentka kierunku wzornictwo ASP w Katowicach. Członek i współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Barwy. Pracuje na macierzystej uczelni, uczy projektowania kolorystyki i współprowadzi pracownię podstaw projektowania. Zajmuje się głównie projektowaniem informacji i całościowych identyfikacji, a także pracami badawczymi dotyczącymi czytelności komunikatów wizualnych i parametryzacji kolorystyki.W ostatnich latach realizowała programy badawcze mające na celu zachowanie dziedzictwa i przywracanie do świadomości społecznej zapomnianych elementów wzornictwa tworzących historię, kulturę i tożsamość Śląska. Programy zakończono publikacjami, prezentacjami na konferencjach międzynarodowych w kraju i za granicą, oraz wdrożeniami z zakresu sztuki użytkowej, wynikłej ze współpracy z lokalnym przemysłem.Z doświadczenia wie, że prawidłowo zorganizowana praca zespołowa przynosi niewspółmiernie większe wyniki i satysfakcję niż projekty indywidualne. Dlatego często wchodzi w skład zespołów naukowo-projektowych, współpracując z innymi twórcami lub specjalistami z rożnych dziedzin. Wierzy, że dobre projektowanie skupia się na definiowaniu realnego problemu lub potrzeby i dostarczaniu środków do ich rozwiązania.
Projekt „Ckliwie na szkliwie” - osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020r.
Projekt „Ckliwie na szkliwie” to osobista kolekcja wspomnień na ceramicznych talerzach.
Pomysł jest połączeniem dokumentacji istniejących elementów wzornictwa, próbą ożywienia odchodzącej tradycji powstawania talerzy okolicznościowych, z akcją animacji i edukacji. Przywraca tradycję wykonywania i zdobienia unikatowych talerzy, towarzyszących życiu ludzi…
Forma usługi tworzenia talerzy okolicznościowych jest oparta na historiach, które użytkownicy opowiadają, i wspólnie z projektantem – przekładają na projekt graficzny. Powstaje charakterystyczna mapa wyobrażeniowa, będąca osobistym zapisem przestrzeni, obrazów, słów - znajdujących się w pamięci uczestników.
Cały proces składa się z opracowania osobistej opowieści (wywiady lub warsztaty), zestawiania graficznych dekorów kalkomanii, do dowolnej personalizacji przez uczestników, malowania złotem … i … finalnego efektu projektu – indywidualnego talerza pamiątkowego.