Michał Latko
- magister sztuki
- asystent
- projektant wzornictwa i menedżer dizajnu, prowadzi własną pracownię projektową dostarczając klientom strategicznego wsparcia w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów i usług, laureat wielu nagród
- magister sztuki
- asystent
- projektant wzornictwa i menedżer dizajnu, prowadzi własną pracownię projektową dostarczając klientom strategicznego wsparcia w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów i usług, laureat wielu nagród
Michał Latko, projektant wzornictwa przemysłowego i menedżer dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk pięknych w Katowicach oraz kierunku Zarządzania Innowacją (Design Management) Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał 31 lipca 2007 roku na kierunku wzornictwo w zakresie projektowania form przemysłowych (promotor – prof. Jerzy Wuttke).
W 2005 zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Interior Motives Design Awards w kategorii „Best use of technology” za projekt koncepcyjny kabiny ciągnika siodłowego marki Volvo. Od 2006 roku nieprzerwanie prowadzi własną pracownię projektową dostarczając klientom strategicznego wsparcia w zakresie tworzenia i wdrażania nowych produktów i usług. W 2008 i 2020 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Śląska Rzecz w kategorii produkt za projekt systemu sygnalizatorów świetlnych ZIR Slim dla firmy GrupaZIR oraz za projekt specjalistycznej modułowej przyczepy do przewozu psów z aneksem sypialnym dla firmy METBOX S.C. W 2021 zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie European Product Design Award w kategorii Transportation / Other Transportation Design.
W latach 2009 – 2011 wspomagał działania z zakresu wprowadzania nowej strategii wzornictwa i komunikacji wizualnej w Grupie Kapitałowej VOX. W latach 2011-2013 członek interdyscyplinarnego zespołu projektowego programu Design Silesia, którego liderem był Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego. Od 2011 roku współpracuje z czołowymi polskimi biurami projektowymi, sięgając z nimi po prestiżowe nagrody, w tym po: The Red Dot Design Award, Design Management Europe Award, iF Product Design Award.W roku 2018 wraz z zespołem projektowym firmy SONDA SYS otrzymał Nagrodę Funduszu Górnośląskiego za projekt przemysłowej drukarki do wytwarzania technologią przyrostową z wykorzystaniem sproszkowanych poliamidów (SLS).
Od 2018 roku związany jest z kierunkiem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie jako asystent w Pracowni Projektowania Produktu wspiera dr hab. Andrzej Sobasia oraz indywidualnie prowadzi zajęcia z zakresu wizualizacji obiektów i zjawisk.