W strukturze Katedry Grafiki Warsztatowej katowickiej uczelni pracownia zawsze zajmowała pozycję szczególną. Jej tradycję tworzyli znakomici profesorowie i artyści. Nazwiska profesorów: Raka, Pietscha, Kluski, wpisane w historię tej pracowni, uświadamiają drogę, jaką przeszła grafika artystyczną na Górnym Śląsku w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Pracownia realizuje swój program w oparciu o warsztat technik druku wklęsłego. Rygoryzm tradycyjnych technik tego warsztatu nie wyklucza ani eksperymentu i stosowania tzw. „technik własnych”, ani też ich łączenia z uwzględnieniem technik z obszaru nowych mediów. Niezwykle istotne w tym procesie jest doświadczenie i poszukiwanie „własnych śladów”, współtworzących ostatecznie indywidualny język grafiki. Wszak „własny ślad” daje nadzieję na oryginalną, nieskrępowaną realizację własnej tożsamości artystycznej. Zajęcia pracowniane oparte na wykonywaniu ćwiczeń, w tym graficznych realizacji pod kierunkiem pedagoga, są niejako warsztatowym i intelektualnym treningiem przygotowującym studentów do samodzielnej pracy twórczej. Układ programu pracowni zapewnia studentom I i II roku podstawowe kształcenie kierunkowe, związane przede wszystkim z poznaniem i praktykowaniem klasycznych technik wklęsłodrukowych w ramach przedmiotu podstawy grafiki, a od roku III do V specjalizację związaną z wyborem pracowni i profesora. Program specjalizacji zakreśla jedynie ogólne ramy dla indywidualnych programów kształcenia każdego ze studentów. Ich umiejętności, zainteresowania, również te pozaartystyczne, zdobywane w trakcie studiów doświadczenia plastyczne, ujawniają odmienne osobowości, prowokują intelektualną aktywność i kreatywne zdolności. Struktura katedry i otwartość pracowni sprzyjają wzajemnym kontaktom i permanentnej wymianie doświadczeń. Tym samym pozwalają na wzajemne przenikanie idei i pomysłów wpływających na twórcze poszukiwania i doświadczenia studentów.
-
Prowadzący
Marcin Białas
- doktor habilitowany
- profesor uczelni
- doktor habilitowany
- profesor uczelni
Maciej Cholewa
- doktor sztuki
- Adiunkt
- doktor sztuki
- Adiunkt
-
Galeria - Pracownia druku wklęsłego
Kamil KocurekOlga Pałka-ŚlaskaOlga Pałka-ŚlaskaArtur MasternakArtur MasternakArtur MasternakKatarzyna BudkaKatarzyna BudkaJustyna MaziukAlicja KocurekAlicja KocurekAlicja KocurekMaciej WolańskiMaciej WolańskiMarcin BiałasMarcin BiałasMichał StrużynaMichał StrużynaGrzegorz HańderekGrzegorz HańderekGrzegorz HańderekMichał MinorAnna CzechAnna CzechAnna CzechBartłomiej KrząszczDorota Nowak-RodzińskaDorota Nowak-RodzińskaPiotr PająkBarbara TytkoBarbara TytkoBarbara TytkoJudyta SosnaKarol GawrońskiAnna KrztońMarcin LachMichał CyganMichał CyganSlajd z
-
KARTA PRZEDMIOTU
Druk wklęsły
poziom studiów: jednolite studia magisterskie
forma studiów: stacjonarne
cykl kształcenia: 2024/2025
Prowadzący: dr hab. Marcin Białas, prof. ASP, ad. dr Maciej Cholewa
Forma zaliczenia: zaliczenie z oceną
Język wykładowy: polski
Skrócona karta przedmiotu
Moduł
moduł kształcenia dodatkowego
obowiązkowy
X
z wyboru
Założenia i cele przedmiotu
- Kształcenie oparte na wszechstronnym warsztacie technik druku wklęsłego, przygotowujące studentów do samodzielnej pracy twórczej.
- Wspieranie rozwoju ich kreatywności, inwencji i odpowiedzialności.
- Pomoc w poszukiwaniu indywidualnego języka graficznego, umożliwiającego oryginalne wyrażenie własnej tożsamości artystycznej.
Program przedmiotu realizowany jest poprzez indywidualne korekty, dostosowane do możliwości i predyspozycji studentów oraz uwzględniające ich charakter, temperament twórczy i aktywność. Jego celem jest systematyczne doskonalenie warsztatu, rozwijanie umiejętności interpretacji i pogłębianie wiedzy o technikach graficznych.
Po zapoznaniu się z warsztatem graficznym student opracowuje własny projekt artystyczny i tłumaczy go na język graficzny. Konsultacje projektowe pozwalają na dobór najbardziej adekwatnej techniki, dzięki czemu możliwa jest spójna i świadoma realizacja zamierzeń artystycznych.
Wymagania wstępne
Podstawowe umiejętności warsztatowe z zakresu rysunku i kompozycji. Umiejętność
świadomego zastosowania posiadanego warsztatu niezbędna do tworzenia pierwszych prób graficznych. Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu form i struktur wizualnych.
Formy prowadzenia zajęć
zajęcia prowadzone stacjonarnie
(X)
ćwiczenia
wykłady
seminaria
zajęcia praktyczne artystyczne
zajęcia praktyczne projektowe
samodzielna nauka pod kierunkiem nauczyciela
wizyty w instytucjach/przedsiębiorstwach
Kryteria oceny
(Opis kryteriów wraz ze wskazaniem maksymalnej ilości punktów, które student może uzyskać w ramach każdego z kryteriów)
ocena cel. (5,5)
91–100 pkt – znakomita wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne
ocena bdb (5)
81–90 pkt – bardzo dobra wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne
ocena db+ (4,5)
71–80 pkt – więcej niż dobra wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne
ocena db (4)
61–70 pkt – dobra wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne
ocena dst+ (3,5)
51–60 pkt – więcej niż zadowalająca wiedza, umiejętności
i kompetencje społeczneocena 3
41–50 pkt – zadowalająca wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne
ocena 2
31–40 pkt – niezadowalająca wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne
Warunki zaliczenia
Warunek
Waga/uwagi
obecność
ważna / Obecność studenta na zajęciach jest niezbędnym warunkiem zaliczenia przedmiotu.
pozytywne oceny
ważne / Uzyskanie pozytywnej oceny w trakcie egzaminu końcowego jest niezbędnym warunkiem zaliczenia przedmiotu.
aktywność studenta
ważna / Aktywność studenta w trakcie zajęć jest jednym z elementów ocenianych podczas egzaminu końcowego
udział w przeglądzie
ważny / Udział studenta w przeglądzie zaliczeniowym jest niezbędnym warunkiem zaliczenia przedmiotu.