Podstawy typografii 1 rok
ZAŁOŻENIA I CELE
Celem przedmiotu "Podstawy typografii" jest zapoznanie osób studiujących z terminologią związaną z typografią, zarysem historii oraz zasadami tego obszaru, które stanowią fundament dla innych działań projektowych, w których typografia odgrywa istotną rolę. W trakcie dwóch semestrów osoby studiujące zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu typografii, przygotowujące je do samodzielnej pracy na drugim roku.
Zajęcia zostały podzielone na siedem obszarów tematycznych: Litera, Znak, Znaczenie, Komunikacja, Skład, Hierarchia i Narracja. W toku edukacji osoby studiujące są stopniowo wprowadzane w coraz bardziej złożone zagadnienia, zaczynając od litery i jej budowy, przez zależności między znakami w kroju pisma, tworzenie znaków literniczych oraz interpretację typograficzną pojęć. Uczestnicy projektują proste druki ćwiczące skład, kompozycję, dobór parametrów typograficznych i hierarchię informacji, aż do bardziej zaawansowanego zadania polegającego na opanowaniu relacji tekst-obraz oraz tworzeniu narracji wizualno-typograficznej.
Ćwiczenia są realizowane w etapach inicjowanych, i w dużej mierze prowadzonych wspólnie, podczas zajęć. Zadania praktyczne uzupełniane są serią wykładów dotyczących terminów i zasad typograficznych, historii rozwoju pisma oraz współczesnych zagadnień związanych z typografią i projektowaniem krojów pism.