Cześć Brześć 2019
Studenci i wykładowcy ASP w Katowicach przygotowali wystawę plakatów z okazji 1000-lecia Brześcia. Do 11 sierpnia zapraszamy do Brzeskiego Obwodowego Centrum Społeczno-Kulturalnego.
Pomysł wystawy plakatu studenckiego z okazji 1000-lecia Brześcia narodził się rok temu, gdy na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Brześciu Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach prezentowała archiwalną wystawę dorobku plakatowego twórców ze Śląska. I już po roku, dzięki ponownemu zaproszeniu Konsulatu oraz gościnności sprawdzonego partnera jakim jest Brzeskie Obwodowe Centrum Społeczno-Kulturalne, udało się zorganizować dla mieszkańców Brześcia kolejną wystawę. Wystawę, która wpisuje się w trwające już obchody 1000-lecia miasta.
Całe przedsięwzięcie możliwe było dzięki znakomitej współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Brześciu. Wsparcia udzielił też Instytut Polski w Mińsku. Na wernisażu, w piątek 26 lipca 2019 roku, przemawiał Pan Konsul Generalny Piotr Kozakiewicz oraz przedstawiciele władz Brześcia i instytucji kultury oraz pisząca te słowa.
Tym razem prezentują swoje dokonania młodzi twórcy. Studenci z ASP w Katowicach. Prace powstały w Pracowni Promocji, Wizerunku i Identyfikacji Wizualnej oraz w Pracowni Plakatu. Zawadiackie zawołanie Cześć Brześć! które postanowiłam uczynić tytułem wystawy, jest wzięte z jednego z plakatów. Najbardziej bowiem oddaje temperament i radość tworzenia przez młodych ludzi wspólnego wydarzenia.
Studenckie plakaty o Brześciu oparliśmy o wiedzę na temat wielokulturowego charakteru tego miasta leżącego na pograniczu i jak pisze dr Marian Słowicki w zamieszczonym w katalogu wystawy tekście – na „granicy, która łączy. I dalej, w tym samym tekście: „Plakaty zaprojektowane przez studentów ASP eksponują dziejową zmienność, kulturową mieszaninę, budującą przez stulecia tożsamość miasta.”
Granica białorusko-polska łączy bowiem oba nasze kraje splecione przez historię Polesia sięgającego daleko w głąb obu krajów, w jedną barwną opowieść. Te barwy nie zawsze były jasne i łatwe w odbiorze, ale zawsze więcej było rzeczy, które ludzi tu żyjących łączyły niż dzieliły. Nasi studenci badając historię brzeskiej ziemi, zafascynowani byli bogactwem krajobrazu, wydarzeń historycznych i legend. Splot różnych religii, polityki, wojen i zwykłej ludzkiej egzystencji w czasach pokoju, tworzenia rzemiosła i artefaktów oraz architektury, spowodowały 1000-letni byt miasta niezwykłego.
Wszystkim nam – pedagogom zaangażowanym w pracę nad tematem 1000-lecia Brześcia, sprawiało ogromna satysfakcję obserwowanie jak młodzi ludzie z pasją i ciekawością oddawali się pracy nad przygotowaniem tej wspólnej wystawy. Jak z nadzieją stworzenia czegoś znaczącego tworzyli po 2, 3 dzieła by zająć poczesne miejsce w goszczącej u Państwa ekspozycji i z ciekawością będą wysłuchiwali naszej relacji, jaki wystawa odniosła skutek, jaki jest efekt ich działań, jak zostały przyjęte i na ile możliwe jest porozumiewanie się obrazem poprzez granice.
Chcieli, by stworzona przez nich wystawa stała się darem dla nieznanej im dotąd społeczności Waszego fascynującego miasta. Wiedzą, że wnoszą skromny wkład w upamiętnienie czegoś ważnego i choć bezpośrednio ich to nie dotyczy, jako młodym twórcom sprawia ogromną przyjemność. To ciekawe, jak sądzimy, doświadczenie na ich edukacyjnej drodze. Tym bardziej, że towarzyszący wystawie katalog stanie się i dla nich utrwalona pamiątką, zachowanym śladem tego wydarzenia.
Choć, cytując fragment tekstu filozofa i publicysty Jacka Olendra „Duchy i kamienie” zamieszczonego w tym samym katalogu „Historia (…) nigdy nie jest rzeczą materialną, historia jest pamięcią.” Można powiedzieć, że studenci z Katowic dołożyli swój kamień do historii Brześcia, a duch wydarzenia, miejmy nadzieję, zamieszka między Brześcianami na stałe.
Komisarz wystawy
dr hab. Katarzyna Gawrych-Olender, prof. ASP w Katowicach