8. edycja wydarzenia – Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci

Zapraszamy na kolejną, 8. edycję wydarzenia, która przed nami – 31 maja 2023.

Czytaj o 8. edycji konkursu TUTAJ.

Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci to cykliczny projekt kulturalny, który od 2008 roku, co dwa lata, skupia wokół katowickiej Akademii Sztuk Pięknych szerokie grono twórców, propagatorów, wydawców i miłośników pięknych książek dla najmłodszych odbiorców.

Na wydarzenie składają się – konkurs na najlepszy projekt książki dla dzieci, konferencja naukowa poświęcona zagadnieniu ich projektowania, szereg ekspozycji, a także warsztaty dla osób studiujących i dzieci.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na potrzeby najmłodszych czytelników oraz szeroki wachlarz zagadnień związanych z projektowaniem książek dla dzieci.

Służą temu wszystkie jego składowe, ale szczególnie konkurs będący przeglądem projektów realizowanych przez osoby studiujące i młodych absolwentów wyższych uczelni artystycznych oraz konferencja poświęcona w każdej edycji wybranemu kontekstowi z perspektywy ilustratorów, projektantów, wydawców, bibliotekarzy, pedagogów i teoretyków.

Paralelnym założeniem jest promocja młodych twórców na rynku wydawniczym, co realizuje się głównie poprzez zapraszanie do współtworzenia konkursu wydawców. Konkursowi towarzyszy szereg wystaw – pokonkursowa, Mistrza Polskiej Ilustracji oraz ilustratorów młodego pokolenia – eksponujących współczesne tendencje w projektowaniu ilustracji dla dzieci – od debiutujących do uznanych jej twórców.

Wydarzenie dotyczy dzieci poprzez swoją tematykę – dziecięcą ilustrację książkową – stawiając mocny nacisk na ich edukację i wyrabianie nawyku czytania, a także dbając o ich kontakt ze sztuką, oryginalnymi rozwiązaniami projektowymi i estetyczną dbałością o szczegóły. Jednak nie zapomina o nich także, jako o aktywnych uczestnikach, zapraszając dzieci do niezależnego jury konkursowego oraz na warsztaty związane z ekspozycjami.

Książka dobrze zaprojektowana cieszy się ogromnym zainteresowaniem zróżnicowanych grup odbiorców, a przez wydawców i propagatorów dobrej książki uważane jest za jeden z ważnych czynników, które wpłynęły na rozwój rynku książek dla dzieci w Polsce po 2000 roku.

Już dziś zapraszamy osoby tworząc, ilustratorów, wydawców, bibliotekarzy, studentów i wykładowców oraz wszystkich miłośników pięknie zilustrowanych i dobrze zaprojektowanych książek dla dzieci na kolejną, 8. edycję wydarzenia, która przed nami – 31 maja 2023.