Już 31 maja 2023 zapraszamy wszystkich miłośników ilustrowanych książek dla dzieci i młodzieży do Katowic!

W Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach spotkamy się podczas konferencji „Książka dla dzieci – jak to się robi?”, a w Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki otworzymy dwie wystawy: wystawę popularnonaukowych książek dla dzieci – „Nauka jest fajna” oraz wystawę pokonkursową, podczas której uroczyście ogłosimy laureatów konkursu.

KONFERENCJA „Książka dla dzieci – jak to się robi?”
31 maja 2023
godziny 10:00–13:30
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
ul. Raciborska 50, Sala Otwarta

Spotkanie z ilustracją i dobrze zaprojektowaną książką rozpoczniemy konferencją. Nasi prelegenci: Anita Wincencjusz-Patyna, Barbara Kęsek, Gosia Herba i Mikołaj Pasiński opowiedzą o popularnonaukowych książkach dla dzieci i młodzieży w okresie Polskiej Szkoły Ilustracji i współcześnie, o zasadach współpracy grafika i wydawcy oraz o doświadczeniu czytelnika w kontekście ilustrowanych książek dla dzieci. Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny, konferencja w języku polskim, wymagana rejestracja.
Szczegółowy program KONFERENCJI znajduje się TUTAJ.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zarejestrowanie się pod linkiem:

Jury w składzie:
Krystyna Lipka-Sztarbałło – przewodnicząca jury
Magdalena Kłos-Podsiadło
Ewa Kokot
Gosia Herba
Zofia Oslislo-Piekarska

Więcej o jurorkach konkursy przeczytasz TUTAJ.
po obejrzeniu 260 zgłoszeń dokonało klasyfikacji 66 prac na wystawę.
Lista osób i prac zakwalifikowanych na wystawę znajduje się TUTAJ.

Nagrody przyznało również:
Jury dziecięce, pod opieką Ewy Kokot w składzie: Basia Kulawiak, Wiktor Kulawiak, Marianna Pantak, Malwina Malcharek, Aleksandra Kulawiak, Jan van Schagen, Kalina Kocur
oraz wydawcy:
Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Muchomor, Wydawnictwo Wytwórnia, Wydawnictwo Znak Emotikon.

Laureatki nagród głównych:

1. nagroda | 10 000 pln
Anina Mengerová, Czechy
Uczelnia: Academy of Arts, Architecture and Design in Prague
Tytuł: Jarní pahorek a další malé výlety

2. nagroda | 5 000 pln
Paulina Strojniak, Polska
Uczelnia: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Tytuł: Czerwona łata

3. nagroda | 3 000 pln
Serafima Kosikava, Czechy
Uczelnia: Ladislav Sutnar Faculty of Design and Art University of West Bohemia
Tytuł: Pop-up ocean alphabet

Lista wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się TUTAJ.

GRATULUJEMY i zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej.

Galeria ASP w Katowicach – Rondo Sztuki
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1, 31 maja 2023

Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci
wernisaż wystawy pokonkursowej, uroczyste wręczenie nagród
Galeria +

Nauka jest fajna
wernisaż wystawy ilustracji i książek popularnonaukowych dla dzieci

Więcej szczegółów o wystawach znajdziesz TUTAJ.

Czytaj o 8. edycji wydarzenia TUTAJ.

• Konkursowe FAQ

CO można zgłosić w konkursie?
    Ilustracje do dowolnego tekstu (zestaw min. 4)
    Projekt całej książki
    Projekt aplikacji książkowej
    Wszystkie projekty powinny być przeznaczone dla dzieci – a wiek odbiorcy określony przy ich zgłoszeniu.
    Ilość zgłaszanych prac jest nieograniczona, ale nie mogą one być wcześniej publikowane na rynku wydawniczym.

KTO może brać udział?
    Aktualni studenci i absolwenci (z lat 2021–2022) wyższych uczelni artystycznych i projektowych w Polsce i za granicą.
    Indywidualnie lub zespołowo.

JAK?
    Najpierw trzeba zarejestrować się w konkursie poprzez panel dostępny na stronie www.kdz.asp.katowice.pl.
    W tym samym panelu należy wgrać zgłaszany projekt w postaci plików (preferowany TIFF, 300 dpi).
    A następnie wysłać go w postaci wydruków oznaczonych kartą identyfikacyjną (znajdziesz ją u dołu strony w zakładce) – pocztą – na adres:
    Konkurs KDZ8
    Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
    ul. Raciborska 37

KIEDY?
    Zgłoszenia poprzez panel należy dokonać do 2 kwietnia 2023.
    UWAGA! Po prawidłowym zgłoszeniu pracy w panelu rejestracyjnym autorzy otrzymują powiadomienie o przyjęciu pracy do konkursu – nie jest to równoznaczne z zakwalifikowaniem pracy do wystawy.
    Autorzy zakwalifikowanych na wystawę prac zostaną powiadomieni mailowo do 15 kwietnia 2023.
    Wysyłki prac pocztą należy dokonać po otrzymaniu mailowego potwierdzenia zakwalifikowania się do drugiego etapu konkursu, od 16 do 6 maja 2023 (decyduje data wpłynięcia zgłaszanych prac do organizatora).
    Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystego wernisażu wystawy pokonkursowej 31 maja 2023.

GDZIE?
    Wystawa pokonkursowa odbędzie się w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Rondo Sztuki
    Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice
    www.rondosztuki.pl

NAGRODY
    Finaliści wybrani przez Jury wezmą udział w międzynarodowej wystawie pokonkursowej, która będzie eksponowana w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach.
    Laureaci otrzymają nagrody regulaminowe:
    I nagroda – 10.000 zł
    II nagroda – 5.000 zł
    III nagroda – 3.000 zł
    Przyznane zostaną także nagrody własne Wydawców.
    A także nagrody – niespodzianki Jury Dziecięcego.

SZCZEGÓŁOWY REGULAMIN KONKURSU znajdziesz w zakładce poniżej.
    W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt: konkurskdz@asp.katowice.pl