Autoprezentacja – konferencja dla nauczycieli
Czy same umiejętności wystarczą, żeby odnaleźć swoje miejsce na rynku? Jak się przebić przez coraz mocniejszą i coraz liczniejszą konkurencję? Jak zainteresować tym, co mamy do powiedzenia, pokazania? Jak pomóc szczęściu i wpłynąć na rozwój kariery zawodowej? Jak tę wiedzę przekazać innym?
Konsekwencjami każdej twórczej działalności są krytyka i ocena. Czasem jednak twórca otrzymuje szansę bezpośredniego kształtowania opinii odbiorców swojej aktywności. Jedną z najlepszych ku temu okazji jest szeroko rozumiana autoprezentacja. W Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wszyscy kandydaci w czasie egzaminu na studia mają możliwość indywidualnej prezentacji swojej twórczości.
AUTOPREZENTACJA
Konferencja dla nauczycieli
2 marca 2018 roku
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Kino Rhino, Raciborska 50,
Udział bezpłatny
Autoprezentacja jest coraz bardziej istotnym elementem zawodowej aktywności twórcy. Od kilku lat zmienia się formuła praktycznej części egzaminu na ASP, ewoluując właśnie w stronę sprawdzenia kompetencji w zakresie autoprezentacji kandydatów. Również proces kształcenia w Akademii jest konstruowany tak, aby studenci mieli możliwość praktykowania autoprezentacji, mierzenia się z krytyką i dyskusji na temat własnej pracy. Podsumowaniem i sprawdzianem tych umiejętności jest publiczna obrona prac dyplomowych, czyli autoprezentacja przed komisją i publicznością.
Czy dobra autoprezentacja musi być skuteczna? W jaki sposób zaprezentować swoje mocne strony? Jak ważne w czasie autoprezentacji jest wsłuchiwanie się w głosy audytorium? Jak się przygotować na ewentualną krytykę? Jak na nią reagować?
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zaprasza na konferencję poświęconą roli autoprezentacji w procesie kształcenia twórców. Zapraszamy szczególnie osoby kształcące potencjalnych kandydatów na studia w ASP.
Program:
11.00 ––– powitanie
11.15 ––– Jak przygotowywać młodych twórców do odważnej i autentycznej prezentacji siebie i swoich prac?, Joanna Groszek
12.00 ––– Przerwa dyskusyjno-kawowa
12.30 ––– Autoprezentacja na kierunkach, wykładowcy ASP w Katowicach
13.30 ––– Dyskusja
14.00 ––– Przykłady autoprezentacji: Natalia Bażowska (absolwentka Malarstwa) i Natalia Jakóbiec (absolwentka Wzornictwa)
14.30 ––– Obiad
15.00 ––– Możliwość zwiedzania kampusu ASP
Dodatkowe informacje
Jak przygotowywać młodych twórców do odważnej i autentycznej prezentacji siebie i swoich prac?
Autoprezentacja dotyczy codziennie niemal każdego człowieka. Twórcy jednak mierzą się z trudniejszym zadaniem. Potrzeba poznania opinii odbiorcy na temat prac łączyć się może z obawą przed tą opinią. Jest to tym trudniejsze w sytuacji, gdy wszelkie uwagi dotyczące prac odbierane są przez twórcę jako pochwała bądź krytyka jego samego /jej samej jako osoby. Ważnym w tym wypadku wydaje się być przygotowanie młodych twórców do odważnej prezentacji siebie i swoich prac, a także nauczenie ich przyjmowania krytyki w sposób, który będzie dla nich rozwojowy.
Prowadzenie: Joanna Groszek
Uczestnicy:
Joanna Groszek – psycholog, coach kariery, coach artystów i projektantów, trener. Od 6 lat pracuje w Biurze Karier Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prowadzi warsztaty przygotowujące studentów do przeglądów uczelnianych.
Natalia Bażowska – w 2007 roku jednocześnie podjęła studia na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i Studia Doktoranckie przy Klinice i Katedrze Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2010 roku obroniła doktorat pod tytułem „Ocena emocji wywołanych przekazem wizualnym u osób cierpiących na depresję” czerpiąc wiedzę z obu kierunków studiów. Od 2011 zajmuje się wyłącznie sztuką korzystając w pełni w swoich działaniach z wiedzy medycznej oraz silnego związku z naturą.
Natalia Jakóbiec – projektantka, razem z dwójką przyjaciół prowadzi Wzorro Design. Studiowała wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Zarządzanie Designem w ramach studiów podyplomowych prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie razem z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego.