Aktualności 18.10.2023

Narracje rozproszone

Narracje rozproszone to IV Międzynarodowe Forum Parallax organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Forum gromadzi filmowców, kuratorów, artystów i pedagogów, w celu omówienia istniejących i pojawiających się podejść do tworzenia filmów oraz zbieżności procesów technicznych i krytycznych wykorzystywanych w przemyśle filmowym i przez artystów. Forum ma na celu przeanalizowanie, w jaki sposób film i ruchomy obraz są tworzone, odbierane i nauczane.

W 1967 roku Sony wypuściło na rynek swoją pierwszą ręczną kamerę wideo. Pierwsze reklamy "Portapaka" świadczą o tym, że Sony nie miało jasnej wizji jej zastosowania Jednak ta przenośna technologia wideo pozwoliła uwolnić się od zdominowanego przez mężczyzn rzemiosła kinematograficznego i została doceniona przez artystów konceptualnych, takich jak Shigeko Kubota, Dara Birnbaum i Joan Jonas, a także aktywistów, takich jak Czarne Pantery. Obie grupy szybko dostrzegły potencjał bezpośredniej i skutecznej produkcji ruchomych obrazów wykorzystywanych w galeriach i telewizji.

Forum stawia pytania dotyczące tego, w jaki sposób najnowsze osiągnięcia technologiczne mogą mieć podobnie znaczący wpływ na twórczość filmową i produkcję ruchomych obrazów przez artystów. Powszechność filmów i materiałów wideo w mediach społecznościowych oraz pojawienie się inteligencji rozproszonych, takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, to przykłady czynników wpływających na sposób tworzenia i odbioru filmów. Zmiany te stwarzają zarówno wyzwania, jak i możliwości dla artystów i filmowców. Narracje rozproszone zachęcają do krytycznej analizy tych stale ewoluujących procesów.

Ponadto forum porusza kwestię reakcji branży filmowej na globalne wyzwania, takie jak kryzys klimatyczny. Inicjatywy takie jak "Green Filming" promują bardziej zrównoważone i wydajne rozwiązania dla przemysłu filmowego. W jaki sposób praktyki i podejścia artystów mogą wpisywać się w założenia koncepcji "Green Filming" i być kształtowane przez dokumentalny i fabularny potencjał kina, aby zwiększać świadomość i angażować w działania mające na celu przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej? Zapraszamy do udziału w pokazach filmowych i prezentacjach poświęconych tym i innym zagadnieniom, aby dowiedzieć się, w jaki sposób produkcja filmów i ruchomych obrazów dostosowuje się i odpowiada na obecne globalne warunki i wyzwania.

Forum Narracje rozproszone ma również na celu zgłębienie sposobów nauczania o filmach i ruchomych obrazach. Poprzez dialog między cenioną polską Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego a artystami i pedagogami z uczelni artystycznych w Polsce, Wielkiej Brytanii i innych krajach, przeanalizowane zostaną różne metody pedagogiczne i metody zaangażowania. Przemyślenia na temat roli rzemiosła, dyscypliny i eksperymentu w uczelniach artystycznych i szkołach filmowych podkreślą, czego można się nauczyć z ich odmiennych podejść. Celem forum jest zaproponowanie praktycznych warsztatów, podczas których studenci i pracownicy naukowi szkół filmowych i uczelni artystycznych będą współpracować przy tworzeniu ruchomych obrazów. Powstałe w ten sposób warsztaty zostaną przeprowadzone pilotażowo w 2024 roku, umożliwiając uczestnikom zaangażowanie się w naukę poprzez działanie przy tworzeniu krótkich, eksperymentalnych filmów, wykorzystujących i rozwijających współczesne sposoby tworzenia filmów dla różnych celów, w tym dla galerii, przestrzeni publicznej, platform internetowych lub kin.