O dizajnie 16.01.2017

Mstów. Design w terenie! Wspólna przygoda z designem

Wydawnictwo stanowi podsumowanie warsztatów projektowych Design w terenie!, które odbyły się w gminie Mstów pod Częstochową w październiku 2011 r.

IDEA WARSZTATÓW

„Design w terenie!”” to warsztaty projektowe, podczas których grupa młodych projektantów ma za zadanie stworzyć koncepcje zagospodarowania i aktywizacji kluczowych miejsc w przestrzeni publicznej wybranej miejscowości.

Studenci kierunków projektowych śląskich uczelni, pod okiem ekspertów przez siedem dni mieszkają i pracują w wybranej gminie, starając się jak najlepiej ją poznać i zrozumieć. W procesie projektowym nacisk jest położony na rozwiązania odpowiadające lokalnym potrzebom. Intensywny tydzień warsztatów wypełniony jest rozmowami z mieszkańcami gminy, dyskusjami i wizytami terenowymi. W programie warsztatów było też kilka wykładów otwartych, omawiających różne aspekty związane z przestrzenią publiczną. Mają one na celu zainspirowanie uczestników i mieszkańców do odmiennego sposobu myślenia o ich miejscowości oraz do spojrzenia na lokalne wyzwania w szerszej perspektywie. Przy opracowywaniu formuły warsztatów położono nacisk na zrozumienie przez władze gminy czym jest design m.in. poprzez pracę z projektantami i aktywne uczestnictwo w procesie projektowym.

Efektem warsztatów były koncepcje projektowe dotyczące rozwoju gminy Mstów, zmiany jej wizerunku i jakości życia. W publikacji przedstawiono opinie uczestników, prowadzących oraz ekspertów. Zawiera streszczenie tekstów w języku angielskim

88 s., 21x27 cm, oprawa miękka, Katowice 2012. Publikacja nie przeznaczona do sprzedaży

Publikacja wydana w ramach „Design Silesia II” będącego kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2010 roku, którego głównym celem było przybliżenie przedsiębiorcom, samorządom oraz środowisku akademicko-naukowemu tematu designu oraz zachęcanie do wdrażania innowacji poprzez design.